Anul trecut profitul net al Carrefour a ajuns la 433 milioane de euro, de la 276 milioane de euro în 2009 iar câştigurile din operaţiunile continue a urcat cu 382 milioane de euro, de la 343 milioane de euro.
Profitul înainte de taxe, care, conform declaraţiei Carrefour a fost uşor sub ţinta companiei, a crescut anul trecut cu 9,3%, la 2,97 miliarde de euro, în timp ce vânzările au urcat la 90,1 miliarde de euro, faţă de 85,37 miliarde de euro în 2009.
Comitetul de conducere a aprobat o propunere a acţionarilor de a separa integral divizia de hard-discount (Dia) şi 25% din divizia imobiliară (Carrefour Property).
Carrefour a anunţat că se bazează anul acesta pe vânzări mai ridicate şi profit operaţional mai mare, exprimându-şi încrederea în succesul planului de reducere a costurilor.
Carrefour, cel mai mare retailer din Europa, se aşteaptă să ajungă anul acesta la reduceri de costuri de 480 milioane de euro (666,5 milioane de dolari), urmând să-şi accelereze expansiunea pe pieţele emergente.
Miercuri seara, agenţia de evaluare financiară Fitch Ratings a plasat sub supraveghere, pentru o posibilă retrogradare, ratingul ‘A minus’ pentru împrumuturile pe termen lung al Carrefour.
Decizia Fitch vine în urma anunţului grupului conform căruia Comitetul de conducere a aprobat o propunere a acţionarilor de a separa integral divizia de hard-discount (Dia) şi 25% din divizia imobiliară (Carrefour Property).
‘Fitch consideră că politica financiară a Carrefour este mult mai agresivă şi mai puţin corespunzătoare unui rating ‘A minus’, deoarece compania nu intenţionează să folosească divizarea pentru a-şi reduce datoria. Punerea sub supraveghere reflectă potenţiala revizuire în scădere a ratingurilor actuale ale companiei, pe care Fitch o anticipează că nu va fi cu mai mult de o treaptă’, a explicat analistul Johnny Da Silva.
Acţiunile Dia ar urma să fie listate la bursa din Madrid după separarea care, conform anunţului de marţi al retailerului francez, îi va da posibilitatea să se axeze pe dezvoltarea brandului Carrefour. Divizarea diviziei imobiliare, care va fi listată la bursa de la Paris, va ‘debloca valoarea încorporată a activelor sale imobiliare’, se arată într-o declaraţie a companiei franceze.
SURSA: Agerpres