Bursa de la Bucureşti a închis în scădere şedinţa de marţi
Bursa de Valori Bucureşti /BVB/ a închis în scădere şedinţa de tranzacţionare de marţi, valoarea totală a tranzacţiilor cifrându-se la 37,306 milioane de lei (circa 8,448 milioane de euro).
Schimburile cu acţiuni au totalizat 35,304 milioane de lei (7,995 milioane de euro) iar cele mai semnificative au fost tranzacţiile cu acţiunile Electrica (10,010 milioane de lei), Romgaz (5,129 milioane de lei) şi BRD – Groupe Societe Generale (4,309 milioane de lei).
Indicele de referinţă BET al BVB, care arată evoluţia celor mai lichide 10 acţiuni, a închis în scădere cu 0,54%, iar indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a 'pierdut' 0,49%.
Indicele BET-FI al SIF-urilor a coborât cu 0,10%, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a scăzut cu 0,39%, iar indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, s-a depreciat 0,07%.
AGERPRES
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





