Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, a fost învinsă de elveţianca Belinda Bencic cu 4-6, 6-4, 6-2, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.828.000 dolari.

În primul set, românca s-a impus cu 6-4, după 47 de minute.

În setul 2, Bencic s-a impus cu 6-4, după 45 de minute și a dus meciul în decisiv. Acolo, Halep a fost condusă cu 3-0 și a pierdut, în cele din urmă, cu 2-6, după ce a salvat două mingi de meci. Meciul a durat două ore și 16 minute.

Halep, care a greşit foarte mult în acest meci, s-a înclinat după două ore şi 17 minute, scrie Agerpres.

Românca a început ezitant şi a fost condusă cu 2-0, dar a revenit şi a luat trei ghemuri consecutive (3-2), iar apoi s-a desprins la 5-3. Bencic a reuşit un break, dar Halep a închis setul cu 6-4, pe serviciul elveţiencei.

În actul secund, Bencic a început cu break, dar Halep a egalat, iar apoi s-a mers cu serviciul până la 4-4. Halep a greşit şi şi-a pierdut serviciul, iar Bencic a egalat situaţia la seturi (6-4). Simona Halep a greşit mult în debutul setului al treilea, iar Bencic s-a desprins la 3-0, Halep a recuperat un break şi s-a apropiat la 2-3, dar Bencic a făcut 5-2, a salvat trei mingi de break şi a fructificat a treia sa minge de meci (6-2).

Halep a adunat 8 aşi, dar a făcut nu mai puţin de 13 duble greşeli, în timp ce Bencic a avut un as şi a comis 4 duble greşeli.

Bencic are acum 2-1 în meciurile directe cu Halep. Românca a învins în 2014 în turul al treilea la Wimbledon, cu 6-4, 6-1, iar Bencic a profitat de abandonul Simonei în finala de la Toronto, în 2015, la scorul de 7-6 (5), 6-7 (4), 3-0.

Halep, campioană la Dubai în 2015, va primi un cec de 59.960 dolari şi 190 de puncte WTA.