BNR a păstrat dobânda-cheie la 5,25%
Consiliul de Administraţie (CA) al Băncii Naţionale a României (BNR) a hotărât, astăzi, să menţină rata dobânzii de politică monetară la nivelul de 5,25% pe an, se arată într-un comunicat remis de banca centrală. Analiştii financiari bancari au previzionat în urmă cu câteva zile menţinerea dobânzii-cheie la nivelul actual.
Totodată, membrii CA ai BNR au mai hotărât gestionarea adecvată a lichidităţii din sistemul bancar şi menţinerea nivelurilor actuale ale ratelor rezervelor minime obligatorii aplicabile pasivelor în lei şi în valută ale instituţiilor de credit, informează Agerpres.
CA al BNR a analizat şi aprobat Raportul trimestrial asupra inflaţiei, document care urmează să fie prezentat publicului, într-o conferinţă de presă organizată, în data de 7 februarie 2013.
Membrii Asociaţiei Analiştilor Financiar – Bancari din România (AAFBR) au arătat, în cadrul unui sondaj intern, că banca centrală ar putea menţine dobânda de politică monetară în şedinţa de marţi. Potrivit acestora, în 2014 dobânda cheie ar putea scădea până la 4,75%.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.




