Biroul Permanent al PSD va lua act de documentele depuse pentru excluderea lui Dumitru Coarnă din partid
Sursă: Dreamstime
Marcel Ciolacu a informat luni, 4 mai, că Biroul Permanent al PSD va lua act de documentele depuse de Organizaţia PSD Călăraşi, de excludere a deputatului Dumitru Coarnă din partid.
Biroul Permanent al PSD va lua act de documentele depuse pentru excluderea lui Dumitru Coarnă din partid
PSD Călăraşi, din care face parte deputatul Dumitru Coarnă, a înaintat documentele de excludere către Biroul Permanent Naţional. În acest context, liderul social democrat a subliniat că acesta a depăşit o linie roşie.
„O să luăm act de aceste documente şi cred că domnul Coarnă a depăşit o linie roşie, având un dialog cu un stat agresor şi asupra unui stat suveran. Este exclus ca eu să îmi schimb poziţia în ceea ce priveşte pe domnul Coarnă. Eu stau de vorbă exclusiv de un membru al PSD. Un membru al PSD nu avea ce căuta la Ambasada Rusiei”, a declarat Marcel Ciolacu, explicând că va avea discuţii cu membrii Biroului Permanent.
CTP a comentat reacția lui Ciolacu cu privire la deputatul Dumitru Coarnă
Amintim că gazetarul Cristian Tudor Popescu a comentat reacția lui Marcel Ciolacu cu privire la prezența deputatului social-democrat Dumitru Coarnă la sediul ambasadei Federației Ruse din București.
Invitat în platoul Digi 24, gazetarul Cristian Tudor Popescu a comentat decizia lui Marcel Ciolacu de a cere excluderea deputatului Dumitru Coarnă din Partidul Social Democrat.
„Merită să citim ce a spus domnul Ciolacu, întrucât este un eveniment deosebit de important (…) Atenție! Și-a asumat asta pe – să zic așa -, persoană fizică. N-a spus partidul, biroul politic… A spus: Eu Ciolacu, voi propune excluderea domnului deputat Dumitru Coarnă din PSD în prima ședință a conducerii partidului”, spune gazetarul.
CTP a continuat să citească mesajul pe care liderul social-democraților l-a postat, vineri, pe pagina sa de Facebook, apoi a adăugat că decizia lui Marcel Ciolacu este ”o premieră absolută”.
„Așa ceva se întâmplă într-o premieră absolută în istoria PSD!, pe care o cunosc foarte bine, de 30 de ani. Niciodată, PSD nu s-a delimitat în acest mod limpede, ferm de componenta sa național-ceaușistă care a fost mereu reprezentată și în exterior”, spune Cristian Tudor Popescu.
Am finalizat Facultatea de Litere și Limbi Străine în cadrul Universității Hyperion din București, iar ulterior am absolvit masterul la Facultatea de Jurnalism, specializarea Comunicare Mediatică și Publicitate, în cadrul aceleiași universități. Colaborarea cu Capital.ro a început în anul 2019.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





