BCE menţine dobânda de bază la nivelul record de 0,25%

BCE menţine dobânda de bază la nivelul record de 0,25%
Publicat de Alexandru Urzică la 6 martie 2014, 16:33

Banca Centrală Europeană a decis să menţină dobânda de politică monetară la nivelul record de 0,25%, a anunţat, joi, un purtător de cuvânt de la BCE, transmite AFP.

Decizia Consiliului guvernatorilor BCE de a menţine nemodificat costul creditului era una aşteptată de analişti, în condiţiile în care, în luna februarie, zona euro s-a stabilizat, în timp ce creşterea economică s-a întărit.

Cu toate acestea, o creştere a preţurilor de 0,8% este mult mai mică decât obiectivul BCE, care vrea să menţină inflaţia sub nivelul de 2% pe termen mediu.

Atenţia analiştilor se va îndrepta acum spre conferinţa de presă a preşedintelui BCE, Mario Draghi, programată să înceapă la ora 13,30 GMT, ocazie cu care acesta ar putea anunţa noi măsuri pentru relaxarea condiţiilor de creditare.

De asemenea, este posibil ca BCE să demareze un nou program de împrumuturi pe termen lung (LTRO) pentru bănci, în ideea de a încuraja acordarea de credite sectorului privat.

SURSA: Agerpres

Informații articol
Etichete:
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.