Bănci, IFN-uri, case de amanet, benzinării, controlate de polițiști

Bănci, IFN-uri, case de amanet, benzinării, controlate de polițiști
Publicat de Elena Mihai la 7 ianuarie 2018, 13:06

Poliţiştii structurilor teritoriale de ordine publică, sub coordonarea Direcţiei de Ordine Publică a Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR), au aplicat amenzi în valoare de 115.000 lei în urma verificărilor, efectuate la nivel naţional, asupra sistemelor de securitate ale unor obiective.

Potrivit IGPR, au fost controlate, în perioada 27 decembrie 2017 – 2 ianuarie 2018, 1.502 obiective care operează cu valori, respectiv unităţi şi instituţii de interes public, unităţi bancare, instituţii de creditare din categoria organizaţiilor cooperatiste şi IFN, societăţi care au ca obiect de activitate schimbul valutar, case de amanet şi unităţi profilate pe activităţi cu bijuterii, unităţi poştale, staţii de comercializare a carburanţilor, spaţii comerciale, săli de jocuri de noroc, prestatori de servicii de pază şi în sisteme tehnice, dar şi alte categorii de unităţi. 

În urma controalelor efectuate, pentru neregulile constatate, poliţiştii au aplicat 144 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 115.000 de lei. De asemenea, au fost constatate două infracţiuni, pentru comiterea cărora sunt cercetate două persoane. 

IGPR anunţă că poliţiştii vor continua şi în perioada următoare acţiunile pentru prevenirea şi combaterea infracţiunilor contra patrimoniului agenţilor economici şi verificarea legalităţii funcţionării prestatorilor de servicii de securitate.

Informații articol
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.