Banca Centrală Europeană extinde politica de telemuncă, în timp ce băncile și marile companii impun revenirea la birou

Banca Centrală Europeană extinde politica de telemuncă, în timp ce băncile și marile companii impun revenirea la birou

SURSA FOTO: Dreamstime - Banca Centrală Europeană (BCE)

Publicat de Iulian Luca la 19 februarie 2025, 09:24

Banca Centrală Europeană (BCE) rămâne flexibilă în ceea ce privește telemunca, extinzând perioada cu doi ani. Pe de altă parte, multe bănci și marile companii impun revenirea la birou.

Banca Centrală Europeană (BCE) a anunțat marți că va prelungi cu doi ani politica de telemuncă, permițând angajaților să lucreze de acasă până la 110 zile pe an, echivalentul a 50% din timpul de lucru.

Decizia vine într-un moment în care instituții financiare majore și administrația federală americană cer revenirea la birou cu normă întreagă.

BCE menține flexibilitatea telemuncii

Conform anunțului BCE, angajații vor putea continua să lucreze de la distanță, fără a fi obligați să fie prezenți în Frankfurt în timpul zilelor de telemuncă. În prezent, 95% dintre angajații băncii beneficiază de această flexibilitate, petrecând în medie 57 de zile pe an în afara biroului, transmite Reuters.

Un studiu intern arată că:

  • 80% dintre angajați consideră că telemunca nu afectează percepția conducerii asupra muncii lor;
  • 88% spun că această măsură le îmbunătățește echilibrul între viața profesională și cea personală.

Băncile și marile companii impun revenirea la birou

În timp ce BCE menține un model flexibil, gigantul bancar american JPMorgan Chase a adoptat o abordare diferită. Începând cu luna martie, toți angajații băncii vor trebui să fie prezenți la birou cinci zile pe săptămână.

Decizia afectează o parte dintre cei peste 316.000 de angajați la nivel global, dintre care mai mult de jumătate lucrează deja cu normă întreagă de la birou.

Și alte companii mari, precum Amazon, au anunțat măsuri similare, cerând angajaților să revină fizic la locurile de muncă.

laptop, cană, lucru de acasă
SURSA FOTO: Unsplash

Donald Trump cere întoarcerea funcționarilor publici la birou

La nivel guvernamental, președintele SUA, Donald Trump, a emis un ordin prin care toți lucrătorii federali trebuie să revină la birou cu normă întreagă, cu excepțiile aprobate de șefii de departamente.

Trump a eliminat, de asemenea, protecțiile locurilor de muncă pentru funcționarii publici, printr-un program denumit „Programul F”, care i-ar permite să înlocuiască angajații federali cu persoane loiale administrației sale.

Într-o scurtă declarație postată pe site-ul Casei Albe, Trump a ordonat în ianuarie tuturor șefilor de departamente și agenții „să ia toate măsurile necesare pentru a pune capăt contractelor de muncă la distanță și să solicite angajaților să se întoarcă la muncă în persoană, cu normă întreagă, cu condiția ca șefii de departamente și agenții să facă excepțiile pe care le consideră necesare”.

Informații articol
Despre autor
Iulian Luca

Am venit la Capital în vara anului 2019, fiind prima mea experiență ca jurnalist după ce am lucrat oarecum de cealaltă parte a baricadei, în monitorizarea presei, mai bine de 8 ani. Înainte de a intra în presă, am lucrat o scurtă perioadă de timp în proiectare în Autocad pentru construcții civile și industriale. Am fost și sunt pasionat de tehnologie, precum și de ultimele trend-uri din acest domeniu. M-a fascinat întotdeauna și am avut norocul să fiu într-o generație care a beneficiat din plin de ea și putut vedea exact ce impact, pozitiv sau negativ, poate avea asupra lumii.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.