Adrian Vasilescu: TVA mai mare, un risc major pentru economie
Adrian Vasilescu, consilierul guvernatorului BNR, Mugur Isărescu, a atras recent atenția asupra pericolelor pe care le poate aduce o eventuală majorare a TVA-ului.
Declarațiile sale vin în contextul discuțiilor generate de comisia pentru reducerea cheltuielilor publice, condusă de Nicușor Dan. Vasilescu subliniază că o creștere a TVA poate amplifica inflația și destabiliza echilibrul economic.

În opinia sa, efectele unei astfel de decizii trebuie analizate foarte bine înainte de implementare.
„Nimeni nu poate să răspundă, pentru că TVA-ul, dacă crește, face inflație” a spus consilierul BNR.
Decidenții trebuie să cântărească atent costurile și beneficiile acestei măsuri fiscale, pentru a evita efecte negative asupra consumatorilor.
Inflația – efect direct al creșterii TVA
Adrian Vasilescu a explicat că majorarea TVA se reflectă imediat în prețurile produselor și serviciilor. Orice scumpire va afecta direct puterea de cumpărare a populației, iar impactul economic poate fi sever.
Astfel, decizia privind TVA trebuie luată cu mare prudență, ținând cont de riscurile pentru stabilitatea financiară a țării.
El a adăugat că experții și politicienii trebuie să analizeze cu atenție consecințele pe termen lung.
„ Judecățile care vor fi făcute în dezbaterea specialiștilor și a oamenilor politici care vor judeca, vor trebui să vadă exact, dacă trec la creșterea TVA-ului, care vor fi efectele pentru că pot fi calculate și dacă aceste efecte pot să fie un preț pentru a rezolva alte probleme” a subliniat Vasilescu.
România, singura țară din UE cu deflație în 2024
Pe fondul acestor avertismente, Adrian Vasilescu a menționat că România a reușit în 2024 să evite inflația, situându-se printre puținele țări din Uniunea Europeană cu deflație.
„Dar dați-mi voie să termin cu inflația, pentru că în 2024 România nu a fost în inflație, România a fost între puținele țări din Uniunea Europeană care erau în deflație” a declarat consilierul BNR.
Acest lucru reflectă faptul că țara noastră a avut o politică monetară și fiscală relativ echilibrată, care a ținut sub control presiunile inflaționiste. Totuși, el avertizează că o decizie pripită privind TVA-ul ar putea compromite această situație avantajoasă.
Inflația în UE – o privire asupra evoluției recente
Adrian Vasilescu a explicat și cum a evoluat inflația în Uniunea Europeană în ultimii ani. El a spus că inflația a început să crească oficial în ianuarie 2021, după un an 2020 marcat de stabilitate.
„O evoluție calmă (a inflației) și, ăsta e un termen blând, o avem din 2020. Anul 2020 s-a încheiat cu o inflație de 2,06 și acesta a fost cel mai bun rezultat din UE. Și nu spun totul, că a fost, de fapt, singurul rezultat sănătos din UE! Imediat după acest rezultat a început inflația globală care ne toacă banii și nervii de atâția ani” a explicat consilierul BNR.
România a încheiat 2020 cu o inflație de doar 2,06%, cel mai bun rezultat din UE. În contrast, majoritatea țărilor europene au traversat un parcurs haotic al prețurilor, cu fluctuații semnificative.
„Ianuarie 2021 a fost oficial luna în care a început inflația în lume”, a adăugat Vasilescu, subliniind dificultățile pe care multe state încă le resimt.