Apel fără precedent de la UE. Oamenii trebuie să consume mai puțină energie: Nu vom reveni la normal în viitorul apropiat

Apel fără precedent de la UE. Oamenii trebuie să consume mai puțină energie: Nu vom reveni la normal în viitorul apropiat

/ SURSA FOTO: Dreamstime- combustibil

Publicat de Leonard Bădilă la 1 aprilie 2026, 10:44

Uniunea Europeană le cere cetățenilor să reducă consumul de energie, pe fondul unei crize petroliere majore declanșate de conflictul din Golf. Oficialii de la Bruxelles recomandă munca de acasă, reducerea deplasărilor cu mașina și avionul, dar și accelerarea investițiilor în energie regenerabilă, avertizând că situația actuală va avea efecte pe termen lung.

Uniunea Europeană cere cetățenilor să consume mai puțină energie. Apelul vine din partea comisarului european pentru energie, Dan Jørgensen, care a descris contextul drept unul extrem de grav, fără perspective clare de revenire rapidă la normal.

Declarațiile au fost făcute după o reuniune extraordinară a miniștrilor energiei din cele 27 de state membre ale Uniunea Europeană, organizată pentru a discuta impactul crizei.

Europa intră într-o perioadă dificilă din cauza crizei de energie

Oficialul european a subliniat că, chiar și în cazul în care pacea ar fi restabilită rapid, revenirea la situația anterioară nu se va produce într-un viitor apropiat. În acest context, reducerea consumului de petrol, în special de motorină și combustibil pentru avioane, devine esențială pentru limitarea efectelor crizei, conform Politico.

„Chiar dacă… mâine s-ar instaura pacea, tot nu vom reveni la normal în viitorul apropiat. Cu cât economisim mai mult combustibil, în special motorină și combustibil pentru avioane, cu atât ne va fi mai bine”, a declarat Dan Jørgensen.

Recomandările adresate statelor membre includ măsuri inspirate din ghidurile International Energy Agency. Acestea vizează extinderea muncii de acasă acolo unde este posibil, reducerea limitelor de viteză pe autostrăzi cu 10 km/h, încurajarea utilizării transportului public, introducerea unor sisteme alternative de acces pentru mașinile personale, creșterea gradului de utilizare a mașinilor în comun și adoptarea unui stil de condus eficient.

„Lucrul de acasă acolo unde este posibil, reducerea limitelor de viteză pe autostrăzi cu zece kilometri (n.red pe oră), încurajarea transportului public, accesul alternativ al mașinilor private… creșterea utilizării în comun a mașinilor și adoptarea unor practici eficiente de conducere”, sunt recomandările oferite de Dan Jørgensen.

Comisia Europeană
SURSA FOTO: Dreamstime – Comisia Europeană

Comisia Europeană urmează să prezinte în perioada următoare un pachet de soluții

Pe termen lung, accentul este pus pe accelerarea tranziției către surse de energie regenerabilă, considerate esențiale pentru obținerea independenței energetice a Europei. Oficialii europeni consideră că actuala criză ar trebui să marcheze un punct de cotitură în această direcție.

„Acesta trebuie să fie momentul în care vom reuși în sfârșit să schimbăm cursul lucrurilor și să devenim cu adevărat independenți din punct de vedere energetic”, a mai spus Jørgensen.

Discuțiile dintre miniștrii energiei nu s-au încheiat cu măsuri concrete, însă Comisia Europeană urmează să prezinte în perioada următoare un pachet de soluții la nivelul întregii Uniuni. În cadrul întâlnirii au fost analizate inclusiv posibilitatea acordării de ajutoare de stat, creșterea producției din surse regenerabile și nucleare, precum și susținerea propunerilor privind extinderea utilizării biocombustibililor.

Temerile privind amploarea crizei sunt în creștere

Temerile privind amploarea crizei sunt în creștere, existând riscul ca aceasta să depășească chiar șocul petrolier din anii 1970 și să genereze efecte economice globale comparabile cu cele din timpul pandemiei de COVID-19, potrivit sursei menționate.

Escaladarea situației a fost alimentată de conflictul dintre SUA și Israel împotriva Iran, început în urmă cu peste o lună. În acest interval, prețurile la petrol și gaze au crescut cu până la 70%, în condițiile în care aproximativ o cincime din aprovizionarea globală cu țiței și gaze naturale lichefiate a rămas blocată în Golful Persic.

Conform Politico, așteptările privind adoptarea unor măsuri concrete în cadrul reuniunii au fost reduse, obiectivul principal fiind coordonarea acțiunilor la nivel european.

Informații articol
Publicat în: Social
Despre autor
Leonard Bădilă

Am finalizat Facultatea de Litere și Limbi Străine în cadrul Universității Hyperion din București, iar ulterior am absolvit masterul la Facultatea de Jurnalism, specializarea Comunicare Mediatică și Publicitate, în cadrul aceleiași universități. Colaborarea cu Capital.ro a început în anul 2019.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.