ANAF rambursează în luna iulie TVA în valoare de 1,42 miliarde de lei

ANAF rambursează în luna iulie TVA în valoare de 1,42 miliarde de lei
Publicat de Alexandru Urzică la 9 iulie 2015, 17:50

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) rambursează, în luna iulie, TVA în valoare de 1,42 miliarde de lei aferentă deconturilor de TVA cu opţiune de rambursare pentru care există decizie de rambursare aprobată, potrivit unui comunicat al instituţiei.

'În selecţia lunii iulie 2015 au fost cuprinse, în ordinea vechimii, toate deconturile de TVA, soluţionate prin decizii de rambursare înregistrate în baza de date până la 22 mai 2015, excepţie făcând deconturile de TVA aferente operaţiunilor de import soluţionate până la 25 iunie 2015', se menţionează în comunicat.

Deconturile de TVA au fost organizate astfel: deconturi cu compensare şi restituire care totalizează 1,23 miliarde lei, din care se compensează suma de 40,81 milioane lei şi se restituie suma de 1,19 miliarde lei; deconturi cu compensare integrală în valoare de 90,05 milioane lei; deconturi cu compensare parţială: 98,32 milioane lei, (suma de 837,47 milioane lei va fi restituită în perioada următoare)

Potrivit ANAF, în cazul compensărilor totale se soluţionează toate deconturile pentru care s-a emis decizia de rambursare, iar în cazul sumelor de restituit, care totalizează 1,19 miliarde lei, plata efectivă a fost programată după cum urmează: tranşa I (10 iulie) – 423,44 milioane lei, tranşa III (31 iulie) – 772,94 milioane lei.

"În tranşa I au fost incluse şi toate deconturile al căror termen de soluţionare era întârziat cu peste 180 de zile şi care au fost cuprinse în selecţia lunii curente", se menţionează în comunicat.

SURSA: Agerpres

Informații articol
Etichete:
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.