Adrian Rus: Tânărul din Cluj care face peste 2 milioane de euro pe an din livrarea fotoliilor de masaj

Adrian Rus: Tânărul din Cluj care face peste 2 milioane de euro pe an din livrarea fotoliilor de masaj
Publicat de Mădălina Bălăceanu la 18 iulie 2018, 17:42

Lider de piață al fotoliilor de masaj, compania Komoder a fost fondată în anul 2011 de către omul de afaceri clujean Adrian Rus. În România, Komoder este prezentă cu magazine în Cluj-Napoca, București, Iași și Timișoara.

Distribuitorul român de fotolii de masaj a inaugurat în această primăvară un showroom la Barcelona, parte a strategiei de extindere la nivel european. Investiția a fost de 150 de mii de euro.

Fotoliile de masaj sunt destinate în special persoanelor care stau foarte mult pe scaun, oamenilor care lucrează la birou. Prețul unui astfel de obiect începe de la 1.000 de euro.

Adrian Rus, fondatorul fotoliilor Komoder,  a intrat în lumea afacerilor încă de când era student. În anul 2007 a deschis propria agenție web în Cluj-Napoca, care se ocupa cu oferirea de servicii de publicitate și creație.

Primul import mare l-a realizat în anul 2012, atunci când a riscat 28.000 de dolari achiziționând un container cu fotolii.

În anul 2017 compania a avut o cifră de afaceri de peste 2 milioane de euro, iar pentru anul 2018,  Adrian Rus, estimează o cifră de afaceri de 3 milioane de euro.

Informații articol
Etichete: ,
Publicat în: Economie
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.