Leul, tot mai puternic: Cursul euro coboară la minimul ultimelor 6 săptămâni

Leul, tot mai puternic: Cursul euro coboară la minimul ultimelor 6 săptămâni
Publicat de CAPITAL la 6 noiembrie 2012, 13:21

Moneda naţională a continuat şi marţi seria aprecierilor în faţa euro la referinţa BNR, cursul coborând cu încă 0,38 bani (0,08%), până la 4,5171 lei, cel mai mic nivel din ultimele 41 de zile. Graţie sprijinului BNR, după cum spun dealerii, leul avea şi azi cea mai bună evoluţie din regiune.

"Vânzarea de valută la fixing e un scenariu cu care ne-am obişnuit. Probabil nu se va mai repeta după ce Finanţele vor injecta în piaţă leii luaţi de la BNR în schimbul valutei atrase, iar BNR va termina de sterilizat aceste sume", a declarat un dealer pentru Capital.
Practic, leul consemnează cea mai lungă serie de aprecieri consecutive în faţa euro din ultimii ani. Cu toate acestea, aprecierea de la nivel de acum 11 şedinţe, de 4,5772 lei, este de numai 1,31%.
Comparativ cu monedele din regiune, leul înregistra cea mai bună evoluţie. Forintul maghiar se aprecia uşor, cu 0,01%, până la 282,77/euro, iar zlotul polonez se deprecia cu 0,26%, până la 4,122/euro.
În ceea ce priveşte cursul dolarului american, BNR a anunţat o referinţă de 3,5306 lei, în scădere cu 0,30 bani (0,08%).

Informații articol
Etichete:
Publicat în: Economie
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.