Legumele şi fructele româneşti se vor scumpi lunar cu 3-5% din august

Legumele şi fructele româneşti se vor scumpi lunar cu 3-5% din august
Publicat de CAPITAL la 27 mai 2011, 12:48

Produsele agricole româneşti vor cunoaşte în această toamnă o scumpire importantă. Producătorii anunţă deja că lunar preţurile se vor majora cu 3-5%, creşterea urmând să fie mult mai mare în preţul final, întrucât intervine şi politica intermediarilor.

"Atât legumele, cât şi fructele se vor scumpi lunar, începând din august, cel puţin cu 3-5% la producător", a spus Nicolae Ştefan, preşedintele Federaţiei Naţionale a Sindicatelor din Agricultură.

El a motivat această scumpire prin condiţiile meteo nefavorabile si contextul internaţional la care se adaugă lipsa unor strategii coerente a Ministerului Agriculturii.

Informații articol
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.