DECIZIE: Telefoanele Apple iPhone 4 şi Samsung Galaxy S II au fost interzise

DECIZIE: Telefoanele Apple iPhone 4 şi Samsung Galaxy S II au fost interzise
Publicat de CAPITAL la 25 august 2012, 09:26

Companiile Apple şi Samsung, care comercializează cele mai multe smartphone-uri din lume, şi-au încalcat reciproc patentele, iar mai multe produse din portofoliul lor vor fi interzise de la comercializare. Decizia a fost luată de un tribunal din Coreea de Sud şi se aplică doar în ţara de origine a terminalelor Samsung.

Un tribunal din Coreea de Sud a decis că Apple şi Samsung şi-au încălcat reciproc patentele. În cazul Apple, s-a constat că a încălcat două patente Samsung, legate de standardele telecom, iar sud-coreenii au încălcat un patent legat de funcţia de scrolling.  Tribunalul a interzis comercializarea telefoanele iPhone 3GS, iPhone 4 Galaxy S, Galaxy S II şi a tabletelor iPad, iPad 2, Galaxy Tab şi Galaxy Tab 10.1 în Coreea de Sud. Produsele iPhone 4S şi Galaxy S3 nu au fost incluse în lista produselor interzise.

În plus, tribunalul a mai hotărât ca Samsung să plătească Apple 22.000 de dolari, iar Apple sud-coreenilor 35.000 de dolari. Mult mai importantă, pentru cele două companii, este decizia tribunalului federal din SUA care se va pronunţa în zilele următoare. Juriul va decide dacă Samsung a copiat produsele Apple, iar în acest caz despăgubirea va fi mult mai mare, de 2,5 miliarde de dolari. Dacă Apple câștigă, produsele Samsung ar putea fi interzise în mai multe țări din întreaga lume.

 Sursa:
The Inquirer

Informații articol
Etichete:
Publicat în: Info util
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.