Cătălin Pîrvu, Piraeus Bank: Băncile trebuie să finanțeze mai mult investițiile
Băncile au dat întotdeauna și vor continua să dea credite imobiliare. Iar asta pentru că dacă ai de ales între a-ți placa banii în titluri, instituțiile financiare optează să-i dea în Prima Casă la un randament de 3.3%. Declarația îi aparține lui Cătălin Pîrvu, CEO-ul Piraeus Bank și a fost făcută miercuri, în cadrul unei conferințe de presă.
Conform spuselor sale, anul acesta, banca pe care o conduce a reușit să stabilizexe fluctuația de personal. Mai precis, de la 17018% pe an, cât era înainte de criză, a ajuns la 30%. „Acum suntem la media pieței, din nou. Iar ca număr de angajați, am rămas cu 1.360”, a declarat Cătălin Pîrvu. El a atras atenția asupra faptului că băncile trebuie să finanțeze mai mult investițiile.
Dacă în 2015, Piraeus Bank a înregistrat pierderi, în primele luni ale acestui an, banca a raportat un profit brut de 3,8 milioane de euro.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





