Xavi pleacă de la Barcelona. Eşecul de pe teren propriu cu Villarreal i-a pus capac

FC Barcelona va rămâne fără antrenor la finalul sezonului. Xavi Hernández a anunţat sâmbătă seară, după partida cu Villarreal, că îşi va prezenta demisia pe 30 iunie.

Fostul mijlocaş îşi prelungise anterior contractul cu echipa catalană până în 2025.

Partida de sâmbătă cu Villarreal, jucată de Barcelona pe teren propriu, pe Estadi Olímpic Lluís Companys, i-a fost „fatală”. Scorul final a fost de 3-5 pentru oaspeţi.

„Voi părăsi clubul la 30 iunie, este o decizie pe care am luat-o împreună cu preşedintele şi cu staff-ul. (…)

Voi da ce am mai bun în aceste patru luni. Consider că putem avea un sezon bun și că lucrurile se vor schimba. (…)

Cred că situaţia merită o schimbare de direcţie şi nu pot permite ca această situaţie să continue”, a declarat Xavi în conferinţa de presă de după meci.

În prezent, FC Barcelona este pe locul trei în LaLiga, la zece puncte în spatele Real Madrid şi la opt puncte de revelaţia acestui sezon, Girona.

Xavi antrenează Barcelona din noiembrie 2021. Fostul mijlocaş al echipei blaugrana a bifat două trofee ca antrenor: titlul și Supercupa Spaniei, câştigate în sezonul anterior.

În doar 13 zile, Barcelona condusă de Xavi a încasat 16 goluri şi a pierdut două trofee. Este vorba despre finala Supercupei (1-4 în favoarea Real Madrid) şi eliminarea din sferturile Cupei Regelui (2-4 în favoarea Athletic Bilbao).

Ce s-a întâmplat sâmbătă cu Villarreal: „A fost un dezastru, cele mai rele 45 de minute din carieră”

Cât despre meciul de sâmbătă seară cu Villarreal, oaspeţii au condus cu 0-2, goluri înscrise de Moreno şi Akhomach.

Totuşi, Barcelona a revenit spectaculos. A punctat de trei ori în numai 11 minute, prin Gundogan, Pedri, plus autogolul lui Bailly.

Tabela arăta 3-2 pe Estadi Olímpic Lluís Companys în minutul 71, iar Barcelona părea că a rezolvat meciul.

Totul s-a năruit însă pe final. Villarreal a egalat prin Guedes în minutul 84. În minutul 90+9, Sorloth a marcat pentru 3-4, iar scorul final care a consfinţit dezastrul la Barcelona a venit după golul lui Morales din minutul 90+12.

„Este vina noastră. Colegii mei au jucat foarte bine, dar la nivel personal, a fost unul dintre cele mai proaste meciuri pe care le-am jucat în viața mea.

A fost un dezastru, cele mai rele 45 de minute din carieră”, a spus Joao Cancelo, fundaşul portughez de 29 de ani al Barcelonei, după meci.