Xavi își anunță plecarea de la Barcelona

Încă un meci din lunga serie de jocuri proaste ale Barcelonei din acest sezon l-a determinat pe antrenorul Xavi Hernandez să vorbească despre demisie. Elevii săi au fost învinși miercuri seară, la Bilbao.

Barcelona a suferit o eliminare dureroasă din sferturile de finală ale Cupei Regelui. A fost învinsă de Athletic Bilbao cu scorul de 2-4.

După 90 de minute de joc intens desfășurat pe San Mames, scorul a fost egal, 2-2. Ceea ce a dus la disputarea prelungirilor. În această perioadă suplimentară, echipa bască s-a dovedit a fi mai puternică, reușind să înscrie încă două goluri prin Inaki și Nico Williams.

La finalul partidei, antrenorul Xavi Hernandez și-a exprimat dezamăgirea față de prestația echipei sale și a făcut un anunț neașteptat pentru fanii Barcelonei.

Xavi a dezvăluit că, în cazul în care echipa nu își îmbunătățește nivelul de joc până la finalul sezonului, intenționează să părăsească banca tehnică, declarând astfel o hotărâre care a surprins și întristat suporterii clubului catalan.

”Dacă la sfârșitul sezonului nu suntem la un nivel competitiv va trebui să plec. Știu unde sunt, este un club de top. Aici la Barça trebuie să câștigi titluri sau vei fi în pericol. Sunt convins că proiectul de aici are un potențial maxim cu jucători tineri de top”, a spus Xavi, citat de Fabrizio Romano.

Bascii s-au calificat în prelungiri

Meciul a debutat nefericit pentru Barcelona, cu bascii deschizând scorul în chiar primul minut al partidei. După o fază încurcată în careul catalanilor, balonul a ajuns la Guruzeta, care l-a învins pe Inaki Pena.

Egalitatea a fost restabilită în minutul 26. Lewandowski a ridicat piciorul la o degajare a lui Yuri și a trimis mingea în plasă.

În minutul 32, echipa lui Xavi a preluat conducerea, după o reușită impresionantă a lui Lamine Yamal de la marginea careului. Bilbao a restabilit egalitatea în debutul reprizei secunde, prin Sancet, care a înscris cu capul la centrarea lui Nico Williams.

Cu o ocazie imensă la finalul celor 90 de minute, Yamal nu a reușit să marcheze, iar meciul a intrat în prelungiri.

În timpul primei reprize a prelungirilor, Inaki Williams a înscris, ducând bascii în avantaj. Același scenariu s-a repetat în partea a doua a prelungirilor. Atunci Nico Williams l-a învins pe Inaki Pena, asigurând calificarea lui Athletic Bilbao în semifinalele competiției.