Ungurii ne dau lecții. Umilință pentru echipele de fotbal din România
SURSA FOTO: Dreamstime
Patronul clubului de fotbal Sepsi OSK, Laszlo Dioszegi, a făcut o declarație la un forum din Ungaria despre echipele de fotbal din România. Ulterior, el a venit cu clarificări. Despre ce este vorba mai exact?
Laszlo Dioszegi, patronul clubului de fotbal Sepsi OSK, a participat la „Football Forum Hungary 2024”, desfășurat la Groupama Arena din Budapesta. Evenimentul a reunit numeroși experți de top din fotbalul est-european și occidental, pentru un schimb de experiență și idei.
Laszlo Dioszegi, despre originile clubului Sepsi OSK
Dioszegi a fost invitat să participe la o masă rotundă dedicată impactului fotbalului asupra comunităților maghiare din străinătate. Alături de el, la discuție au participat reprezentanți ai echipelor Topola (Serbia), Dunajská Streda (Slovacia) și AFK Csíkszereda. Dialogul a fost moderat de politicianul Zsigmond Barna Pál, fostul consul general al Ungariei la Miercurea Ciuc.
Laszlo Dioszegi a vorbit despre originile și identitatea clubului Sepsi OSK, subliniind importanța denumirii clubului în exprimarea apartenenței la naționalitatea maghiară.
„În 2011, mi-a venit ideea să înființez o echipă de fotbal, după ce timp de cinci ani nu a existat deloc o echipă de fotbal pe teren mare în Sepsiszentgyörgy (n.r. denumirea maghiară a orașului Sfântu Gheorghe), care are 50.000 de locuitori. Atunci a fost creat OSK cu K maghiar, pentru a exprima apartenența noastră națională”, a explicat el, conform Nemzeti Sport.
Ce a spus despre echipele românești de fotbal?
Patronul Sepsi OSK a subliniat realizările echipei în ultimii ani, menționând că echipa a câștigat de două ori Cupa României și Supercupa României.
„De șapte ani le facem viața amară echipelor românești prin faptul că există un club cu identitate maghiară în prima ligă. Cireașa de pe tort este că am câștigat de două ori Cupa României și Supercupa”, a spus Dioszegi.
În echipa actuală a Sepsi OSK evoluează trei jucători din naționala Ungariei, Kecskés Ákos, Varga Kevin și Varga Roland. Dioszegi și-ar dori să atragă mai mulți jucători din Ungaria, dar recunoaște că există limitări salariale.
Dioszegi a menționat și dificultățile întâmpinate de cluburile maghiare în competițiile naționale, afirmând că deciziile arbitrilor sunt adesea nedrepte.
„La finalul discuției, fiecare lider a vorbit despre faptul că, în calitate de club maghiar, trebuie să lupte și cu arbitrii în Slovacia, Serbia și România, dar deciziile adesea nedrepte nu îi abat de la principalul lor obiectiv: acela de a furniza cât mai multe talente fotbalului maghiar pe termen lung”, a scris Nemzeti Sport.

Patronul Sepsi OSK a clarificat ulterior declarația
Contactat de Fanatik, Laszlo Dioszegi a clarificat o declarație atribuită lui, negând că ar fi spus „de șapte ani le facem viața amară echipelor românești”. El a precizat că se referea la echipele din București, FCSB, Dinamo și Rapid.
„Vorbeam despre cum suntem arbitrați și am zis în glumă că fiecare echipă vrea să le facă viața amară echipelor din București. Vorbim de FCSB, Dinamo, Rapid.
În glumă zicem că ne place foarte mult când învingem cluburile din București. Dacă batem Botoșani sau Poli Iași nu e același lucru dacă batem FCSB sau Rapid. Asta am vrut să spun. Și nu cred că doar noi suntem în situația asta”, a comentat Laszlo Dioszegi.
Am venit la Capital în vara anului 2019, fiind prima mea experiență ca jurnalist după ce am lucrat oarecum de cealaltă parte a baricadei, în monitorizarea presei, mai bine de 8 ani. Înainte de a intra în presă, am lucrat o scurtă perioadă de timp în proiectare în Autocad pentru construcții civile și industriale. Am fost și sunt pasionat de tehnologie, precum și de ultimele trend-uri din acest domeniu. M-a fascinat întotdeauna și am avut norocul să fiu într-o generație care a beneficiat din plin de ea și putut vedea exact ce impact, pozitiv sau negativ, poate avea asupra lumii.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





