Sportivul de 32 de ani a deschis scorul pentru echipa sa, Umm Salal, în minutul 6 al meciului de sâmbătă, 6 ianuarie. Echipa juca împotriva formaţiei Al-Arabi.

Clipe cumplite în fotbal

Totuși, Andy Delort a început să gesticuleze părând că vrea să protesteze. S-a întâmplat la zece minute după gol, la o lovitură liberă executată de adversari.

După câteva secunde, atacantul lui Umm Salal s-a prăbuşit pe gazon, având convulsii. Medicii au intervenit de urgenţă şi l-au evacuat de pe teren. La scurt timp, antrenorul l-a înlocuit.

Sportivul a reapărut pe teren după o vreme

Din fericire, sportivul a reapărut pe teren după o vreme. Acesta a salutat publicul şi a luat loc pe banca rezervelor.

Echipa sa, Umm Salal a învins la 11 metri pe Al-Arabi şi a câştigat trofeul pus în joc, Stars League Cup.

A condus meciul cu 3-0 şi s-a încheiat 4-4 după 120 de minute. Umm Salal s-a impus cu 3-1 la lovituri de departajare.

În cariera sa, Andy Delort a evoluat pentru Ajaccio, Nimes,Metz, Tours, Wigan, Caen, Tigres, Toulouse, Montpellier, Nice, şi Nantes, înainte să se transfere la Umm Salal, în 2023, în schimbul a 2.500.000 de euro.

Lumea fotbalului românesc s-a confruntat cu o tragedie

În altă ordine de idei, lumea fotbalului românesc s-a confruntat cu o tragedie. Teodor Pilcă s-a stins din viață acum o zi, potrivit unui anunț făcut de Farul Constanța. Fostul fotbalist și președinte al echipei avea 79 de ani.

Clubul de la malul mării a transmis condoleanțe familiei și a subliniat că regretatul sportiv va rămâne mereu în amintirea echipei.

„Rămas bun, Teodor Pilcă! Farul Constanța anunță cu regret decesul lui Teodor Pilcă, fostul jucător și apoi președinte al clubului nostru în anul revenirii în prima divizie (1988). Condoleanțe familiei! Vei fi mereu în amintirea noastră, nea Bebe!”, a transmis Farul Constanța.

Un mesaj de condoleanțe a transmis și clubul Universitatea Craiova.

„Veste tristă. Astăzi ne-a părăsit fostul portar al Universității Craiova din perioada anilor ‘60 – ‘70, Bebe Pilcă. Dumnezeu să-l odihnească în pace!”, a transmis Universitatea Craiova.

Acesta a încetat din viaţă pe 5 ianuarie, la vârsta de 79 de ani. Amintim că regretatul sportiv a fost portar al Universităţii Craiova între 1967-1972, la debutul acestei echipe în cupele europene.