Rovana Plumb, OUT?! Lovitura vine de la cel mai înalt nivel
Premierul Viorica Dăncilă a transmis la Bruxelles cele două propuneri pentru postul de comisar european ce va reveni României, respectiv Rovana Plumb şi Dan Nica. Preşedintele Klaus Iohannis a făcut publică părerea sa despre aceste propuneri făcute de guvernul PSD.
Preşedintele Klaus Iohannis a precizat miercuri că a fost informat de premierul Viorica Dăncilă despre propunerile pentru funcţia de comisar european, şeful statului considerând că acestea nu sunt potrivite.
Şeful statului a relatat, miercuri, într-o discuţie informală cu jurnaliştii, că premierul l-a informat doar şi nu l-a consultat în legătură cu cele două propuneri, respectiv Rovana Plumb şi Dan Nica.
Preşedintele Iohannis i-a transmis premierului că cele două propuneri sunt nepotrivite şi că există riscul să fie respinse de Parlamentul European, context în care a arătat că România nu ar mai avea şanse la un portofoliu bun.
După mai bine de zece ani petrecuţi în domeniul monitorizării mass-media, am făcut un pas mic în direcţia potrivită şi m-am alăturat echipei Capital. Un pariu câştigător, zic eu. Mi-au plăcut dintotdeauna cuvintele şi puterea pe care acestea le pot avea în glasul sau peniţa potrivită şi nu pot decât să mă bucur acum de un banal, dar rar întâlnit “Îmi place munca mea!” Când nu mă găsiţi scriind în spatele unei tastaturi, mă veţi întâlni, deseori, tot la un calculator. Sau, în momentele perfecte, la volan, sus pe un munte şi bineînţeles, ca un taur care se respectă, în bucătărie!
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





