Rareș Bogdan, despre șansele lui Geoană la prezidențiale: Nu reprezintă un pericol, oamenii își aduc aminte

Rareș Bogdan, despre șansele lui Geoană la prezidențiale: Nu reprezintă un pericol, oamenii își aduc aminte

SURSA FOTO: Facebook, Rareș Bogdan

Publicat de Iulian Luca la 2 octombrie 2024, 23:36

Potrivit europarlamentarului Rareș Bogdan, fostul secretar general adjunct al NATO, Mircea Geoană, nu reprezintă un pericol pentru Nicolae Ciucă la alegerile prezidențiale. De asemenea, el punctează că lumea își va aduce aminte de trecutul acestuia, chiar dacă încearcă să se reinventeze.

Rareș Bogdan: Mircea Geoană nu va obține mai mult de 12% la alegerile prezidențiale

Prim-vicepreședintele PNL, Rareș Bogdan, și-a exprimat opinia în legătură cu șansele lui Mircea Geoană în cursa pentru președinția României, estimând că acesta nu va depăși 12% din voturi.

El a argumentat că memoria colectivă a românilor, odată reîmprospătată, va arăta că Geoană nu este un nou venit pe scena politică, ci un politician cu un trecut cunoscut.

Într-o intervenție la Digi24, Rareș Bogdan a afirmat că Mircea Geoană nu reprezintă un pericol semnificativ pentru alegerile prezidențiale, bazându-se pe ideea că oamenii își vor aminti de trecutul acestuia.

„Nu va lua mai mult de 12%, nu reprezintă un pericol”, a declarat liberalul.

El a sugerat că Geoană încearcă să-și reinventeze imaginea pentru a ascunde aspecte mai puțin favorabile ale trecutului său politic. Bogdan a subliniat că Geoană „nu vine pe un cal alb”, indicând că acesta are un trecut pe care oamenii nu ar trebui să-l ignore.

„Pe măsură ce oamenii își vor aduce aminte, vor realiza că (Geoană – n.r. ) și-a făcut un facelift. (…) El nu vine din spuma mării, nu vine pe un cal alb”, a spus Rareș Bogdan.

În același context, Rareș Bogdan s-a arătat optimist cu privire la șansele lui Nicolae Ciucă, pe care l-a descris ca fiind un om serios, cu o carieră solidă și experiență în relațiile internaționale. El a subliniat că Ciucă, spre deosebire de alți candidați, are un parcurs profesional constant și este un familist dedicat.

Controverse legate de campania lui Mircea Geoană

Amintim că, o investigație internațională realizată de „The Organized Crime and Corruption Reporting Project” (OCCRP), care a dezvăluit legături controversate între campania lui Mircea Geoană și persoane asociate cu Rusia.

Potrivit OCCRP, Rareș Mănescu, fost primar al Sectorului 6 și coordonator al campaniei lui Geoană, a avut afaceri cu un om de afaceri rus, care a vizitat Crimeea de cel puțin 10 ori după anexarea acesteia de către Rusia. Ancheta sugerează și legături indirecte cu un mercenar care a luptat în Donbas de partea rușilor.

Fostul oficial NATO a negat că Mănescu a fost șeful său de campanie. De asemenea, Geoană a afirmat și că nu are cunoștință despre afacerile lui Mănescu. Vezi aici mai multe detalii.

Despre autor
Iulian Luca

Am venit la Capital în vara anului 2019, fiind prima mea experiență ca jurnalist după ce am lucrat oarecum de cealaltă parte a baricadei, în monitorizarea presei, mai bine de 8 ani. Înainte de a intra în presă, am lucrat o scurtă perioadă de timp în proiectare în Autocad pentru construcții civile și industriale. Am fost și sunt pasionat de tehnologie, precum și de ultimele trend-uri din acest domeniu. M-a fascinat întotdeauna și am avut norocul să fiu într-o generație care a beneficiat din plin de ea și putut vedea exact ce impact, pozitiv sau negativ, poate avea asupra lumii.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.