Pericol lângă România. Președintele Ucrainei, declarație de război: Noi pierdem oameni!

Pericol lângă România. Președintele Ucrainei, declarație de război: Noi pierdem oameni!
Publicat de Iulian Luca la 13 septembrie 2019, 18:20

Avertisemente din partea Președintelui ucrainean în privința Rusiei în contextul relației de criză dintre Kiev și Moscova din ultima perioadă. „Nu voi înceta să repet partenerilor occidentali: pierdeţi bani, într-adevăr? Dar noi pierdem oameni!”.

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a avertizat vineri Occidentul împotriva ridicării sancţiunilor impuse Moscovei pentru anexarea Crimeii şi sprijinul acordat separatiştilor proruşi în estul Ucrainei, într-un moment în care Parisul încearcă o apropiere cu Rusia, informează AFP.

‘Sancţiunile sunt o armă diplomatică puternică şi eficientă. Nu voi înceta să repet partenerilor occidentali care ne ajută, dar care se gândesc uneori la ridicarea sancţiunilor: pierdeţi bani, într-adevăr? Dar noi pierdem oameni!’, a declarat Zelenski, referindu-se la miile de victime ale conflictului din estul Ucrainei, declanşat în 2014.

El a apreciat că sancţiunile ‘reprezintă un impozit pentru menţinerea păcii’. ‘Atât timp cât aceasta nu a fost reinstaurată, sancţiunile trebuie păstrate’, a afirmat Zelenski într-un discurs susţinut în cadrul Forumului Strategia europeană de la Ialta (YES), organizat de fundaţia oligarhului Viktor Pinciuk.

Relaţiile între Kiev şi Moscova traversează o criză fără precedent de la anexarea în 2014 de către Rusia a peninsulei ucrainene Crimeea, urmată de declanşarea unui război cu separatiştii proruşi în estul Ucrainei, soldat până în prezent cu aproape 13.000 de morţi.

Kievul şi Occidentul acuză Moscova de susţinerea multilaterală a separatiştilor prin furnizarea de combatanţi şi arme, ceea ce Rusia dezminte în pofida evidenţelor.

Uniunea Europeană a prelungit joi pentru şase luni sancţiunile împotriva unor responsabili ruşi şi ucraineni pentru implicarea lor în conflictul din Ucraina.

Aceste sancţiuni, reînnoite de cinci ani, sunt însoţite de restricţii economice în sectoarele petrolier, al apărării şi bancar ruseşti. Moscova a adoptat, ca represalii, un embargo la majoritatea produselor alimentare europene, afectând sectorul agroalimentar din mai multe ţări UE, între care şi Franţa.

Informații articol
Despre autor
Iulian Luca

Am venit la Capital în vara anului 2019, fiind prima mea experiență ca jurnalist după ce am lucrat oarecum de cealaltă parte a baricadei, în monitorizarea presei, mai bine de 8 ani. Înainte de a intra în presă, am lucrat o scurtă perioadă de timp în proiectare în Autocad pentru construcții civile și industriale. Am fost și sunt pasionat de tehnologie, precum și de ultimele trend-uri din acest domeniu. M-a fascinat întotdeauna și am avut norocul să fiu într-o generație care a beneficiat din plin de ea și putut vedea exact ce impact, pozitiv sau negativ, poate avea asupra lumii.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.

Comentariile sunt închise.

Lasă un comentariu

Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.