Cele 3 tiluri balcanice au fost obţinute de Maria Ifteni, echipa de junioare, precum şi de echipa feminină de tineret, alcătuită din Mădălina Florea, Adelina Panaet, Luminiţa Achim şi Anca Bunea, anunţă Federaţia Română de Atletism. Astfel, în cursa junioarelor (4 km), s-a impus Maria Ifteni (13:07), urmată de Gabriela Doroftei (13:15) şi Mihaela Petrea (13:21), Andreea Piscu trecând a opta linia de sosire (14:01). În urma acestui 'tir grupat', echipa tricoloră a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere, intrând, de asemenea, în posesia medaliei de aur.

La aceeaşi categorie de vârstă, la masculin de această dată (6 km), team-ul nostru a ocupat locul secund, după Turcia, rezultatele individuale fiind următoarele: Ionuţ Drăguşin (locul 5 – 17:52), Marius Dumitru (locul 8 – 18:20), Andrei Leancă (locul 10 – 18:23), Dorin Rusu (locul 16 – 19:56). În componenţa Mădălina Florea (locul 3 – 19:24), Adelina Panaet (locul 5 – 19:54), Luminiţa Achim (locul 6 – 20:20) şi Anca Bunea (locul 7 – 20:37), echipa de la categoria tineret (6 km) a câştigat o altă medalie de aur. Băieţii de la tineret (8 km) s-au întors în ţară cu medaliile de argint, team-ul fiind format din Andrei Bărbuţ (locul 5 – 24:39), Alexandru Staicu (locul 6 – 24:55), Cătălin Atănăsoaiei (locul 8 – 25:07) şi Bogdan Motogna (locul 9 – 25:35).

Încă două locuri doi şi-au adjudecat formaţiile senioarelor (8 km) şi seniorilor (10 km). La feminin, Elena Moagă s-a clasat a cincea (27:53), urmată de Mihaela Prunduş (28:01), pe poziţiile opt şi nouă plasându-se Daniela Constantinescu (28:37) şi Ionela Dincă (29:33), pentru ca la masculin bronzul să-i revină lui Nicolae Soare (28:48). Andrei Ştefana a fost al 6-lea (29:48), Ilie Corneschi, al 8-lea (30:57), iar Ciprian Suhanea pe locul 11, în 33:22. (Sursa: Agerpres)