Papa Francisc va oficia prima sa slujbă Angelus în Piaţa Sfântul Petru
O nouă zi încărcată se anunţă pentru Papa Francisc, care va oficia primul său Angelus de la fereastra apartamentului său, cu deschidere către piaţa Sfântul Petru, relatează AFP.
Anterior, noul suveran pontif va oficia mesa la mica parohie Sf. Ana, din incinta Vaticanului.
La prânz (11:00 GMT), Papa – găzduit încă în reşedinţa Sf. Marta, rezervată cardinalilor electori – va apărea pentru prima dată la balconul apartamentului său privat de la etajul al treilea al Palatului Apostolic, unde se va muta definitiv în următoarele săptămâni.
Ca de obicei, imaginea Papei va fi difuzată pe ecrane gigant.
Slujba Angelus va cea de-a doua intervenţie publică a Papei Francisc în faţa credincioşilor de la alegerea sa ca Suveran Pontif miercuri seară.
Sursa: Agerpres
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.




