Nu putem opri epidemia! Profeția cruntă a lui Virgil Musta: O să crească peste tot
Sursă: INQUAM Photos, Cornel Putan
Reputatul medic Virgil Musta consideră că cetăţenii trebuie să fie conştienţi că singurele metode care previn îmbolnăvirea sunt purtarea măştii şi distanţarea socială. Creșterea numărului de îmbolnăviri zilnice va duce inevitabil la mai multe victime ale noului coronavirus.
România se află într-un platou cu un număr mare de cazuri, 1300 pe zi, iar aceste cazuri atrag un număr mare de forme severe, a tras reputatul medic Virgil Musta semnalul de alarmă.
Musta a precizat că singura metodă de a preveni infectarea cu noul coronavirus este purtarea măştii şi distanţarea.
”OMS a vrut să tragă un semn de alarmă”
”Eu cred că OMS a vrut să tragă un semn de alarmă referitor la faptul că e în creștere numărul de cazuri în toata Europa, în Franța sunt 10.000 de cazuri pe zi.
Nici noi nu stăm bine, numărul de cazuri este de peste 1.300. Suntem într-un platou cu un număr mare de cazuri, cazurile atrag şi un număr mare de forme severe şi procente care mor.
Statistica arată în toată lumea că din totalitatea cazurilor 10% sunt severe şi 4% mor” , a spus medicul Virgil Musta la România TV.
Virgil Musta a precizat că numărului de cazuri a crescut în Europa, iar acest lucru atrage şi un număr mare de decese provocate de coronavirus. De asemenea, medicul consideră că cetăţenii trebuie să fie conştienţi că singurele metode care previn îmbolnăvirea sunt purtarea măştii şi distanţarea socială.
„Constat că în Europa creşterea numărului de cazuri este din diferite motive. Este important să atragem atenţia că această creştere o să ducă şi la o creştere a numărului de decese.
”Trebuie să rezistăm până la un vaccin eficient”
Nu putem să oprim pandemia, aşa pare. Noi trebuie să fim conştienţi că singurele metode care previn îmbolnăvirea este purtarea măştii şi distanţarea.
Trebuie să respectăm măsurile şi să rezistăm până la un vaccin eficient. Să ne imunizăm şi să nu mai fie riscul de infectare care acum e foarte mare în comunitatea noastră şi în alte ţări”, consideră medicul.
Medicul susţine că după deschiderea şcolilor va creşte numărul de cazuri de infectare cu coronavirus. El a precizat că s-a întâmplat acest lucru în toate ţările care au dat drumul şcolilor.
”O să crească peste tot, în toate ţările unde s-au deschis şcolile a crescut numărul de infectări. Sunt mulţi factori de care depind, cum ne organizăm, cum înţelegem să prevenim şi toate acestea au rol în creşterea numărului de cazuri în contextul deschiderii şcolii” , a declarat Musta.
Foto: INQUAM / Cornel Putan
Lucrez de niște ani buni în presă, zonă în care am intrat de bună-voie și nesilit de nimeni, împins de pasiune, după ce am renunțat la o carieră în mediu financiar-bancar. Nu știu dacă presa a câștigat ceva cu mine activând în rândurile jurnaliștilor, cert e că mediul financiar-bancar nu a pierdut nimic, după plecarea mea. Economist de profesie, reușesc încă să privesc mass media ca pe un hobby, e adevărat, plătit, în ciuda numeroaselor și amplelor schimbări care au avut loc în ultimii zece ani - cel puțin. Am scris pe mai multe domenii, dar preferatele mele rămân economia și satira, pentru că niciodată nu mi-au plăcut oamenii care se iau prea în serios.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





