Așadar, în meciul de luni, Simona Halep se va lupta pentru locul întâi cu jucătoarea cehă de tenis Karolina Pliskova, deținătoarea titlului.

Pliskova (locul 4 WTA) a învins-o duminică în două seturi, 6-2, 6-4, pe compatrioata sa Marketa Vondrousova, finalistă anul trecut la Roland Garros.

În vârstă de 28 ani, Halep va juca luni cea de-a treia sa finală la Roma, după ce în 2017 şi 2018 a fost învinsă în ultimul act de ucraineanca Elina Svitolina.

Simona Halep şi Karolina Pliskova s-au înfruntat de 12 ori până acum, reprezentanta ţării noastre obţinând cele mai multe victorii (7). Ultimul lor duel a avut loc la Turneul Campioanelor 2019, fiind câştigat de cehoaică (6-0, 2-6, 6-4).

Simona Halep a învins-o duminică pe Gabrine Muguruza

Victorie pentru Simona Halep după un meci nebun, plin de suspans, unde Muguruza a revenit de la 4-0 la 5-4, ca apoi sa piarda ultimul game din cauza a două duble greșeli.

Trebuie menționat că în cealaltă semifinală de la Roma, Karolina Pliskova (28 de ani, 4 WTA) o va înfrunta pe Marketa Vondrousova (21 de ani, 19 WTA). Partida va începe la ora 17:00.

De asemenea, Muguruza și Halep s-au mai întâlnit de șase ori în circuit, iberica fiind în avantaj în raportul meciurilor directe, cu un scor 4-2. Ultima dată, cele două s-au întâlnit chiar anul acesta, în semifinalele de la Australian Open. Muguruza s-a impus după un meci pe cinste, scor 7-6 (8), 7-5.

Dintre cele șase întâlniri de până acum, Simona Halep a câștigat două, iar ambele au fost pe zgură, la Stuttgart în 2015 și la Roland Garros 2018, în semifinale, unde a făcut un meci exemplar în fața ibericei, pe care a dominat-o de la un cap la altul al partidei.

Muguruza a învins-o în semifinale pe Victoria Azarenka (32 de ani, 14 WTA), scor 3-6, 6-3, 6-4, la capătul unui meci superb, care a durat două ore și 21 de minute, în timp ce Simona Halep a trecut de kazaha Yulia Putintseva (25 de ani, 30 WTA), scor 6-2, 2-0. Putintseva a abandonat în setul doi, din cauza unei accidentări la spate.