Importurile de gaze au scăzut cu 65%, în primele 11 luni din 2014
România a importat, în primele 11 luni ale acestui an, o cantitate de gaze naturale utilizabile de 373.200 tone echivalent petrol (tep), cu 65% (692.100 tep) mai mică faţă de cantitatea raportată în perioada similară din 2013, conform datelor centralizate de Institutul Naţional de Statistică.
Producţia internă de gaze naturale a totalizat, în perioada ianuarie – noiembrie 2014, peste 7,923 milioane tep, fiind cu 71.300 tep (0,9%) mai mare comparativ cu cea raportată în primele 11 luni ale anului anterior.
Conform Strategiei Energetice a României 2015-2035, România dispune de cele mai mari rezerve de gaze naturale din Europa Centrală şi de Est, cu rezerve sigure de aproximativ 1.600 TWh.
'La o producţie medie anuală în România (11 miliarde mc gaze naturale) şi în condiţiile unui declin anual constant de 5% al rezervelor sigure de gaze naturale, coroborat cu o rată de înlocuire a rezervelor de gaze naturale de 80%, se poate aprecia ca rezervele actuale de gaze naturale s-ar putea epuiza într-o perioada de aproximativ 14 ani', se menţionează în Strategie.AGERPRES
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





