Huawei va construi reţeaua 5G din Ungaria

Huawei va construi reţeaua 5G din Ungaria
Publicat de Bogdan Ungureanu la 5 noiembrie 2019, 23:24

În ciuda poziţiei transmise în mod repetat de preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, către ţările europene şi în special către aliaţii din NATO, Ungaria a decis să ignore aceste cereri şi să încheie o afacere extrem de importantă cu o firmă din China. Ungaria este membru NATO din martie 1999, când a aderat alături de Polonia şi Cehia.

Grupul chinez de telecomunicaţii Huawei va construi reţeaua de telecomunicaţii 5G din Ungaria, a declarat marţi ministrul ungar al Afacerilor Externe, Peter Szijjarto, la un forum economic organizat la Shanghai. Peter Szijjarto a precizat că Huawei va colabora cu operatorii de telefonie Vodafone şi Deutsche Telekom pentru a introduce tehnologia 5G în Ungaria. Szijjarto a mai spus că Ungaria se aşteaptă ca societăţile să respecte legile şi reglementările şi nu practică discriminări cu privire la naţionalitate.

Autorităţile de la Budapesta au demarat în luna iunie a acestui an licitaţia pentru atribuirea de frecvenţe 5G. Autoritatea Maghiara pentru Media şi Telecomunicaţii (NMHH) a decis să respingă participarea societăţii Digi Communications N.V. la licitaţia pentru utilizarea frecvenţelor 5G în Ungaria.

Huawei este cel mai mare producător mondial de echipamente de telecomunicaţii. Această piaţă este dominată de trei companii, Huawei, Nokia şi Ericsson.

În România, săptămâna trecută, preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM), Sorin Grindeanu a anunţat că licitaţia pentru acordarea licenţelor 5G va fi organizată în prima jumătate a anului viitor, dacă se vor respecta unele condiţii cum ar fi setul de măsuri pe securitatea reţelelor de la Comisia Europeană, transpunerea Memorandumului cu SUA în legislaţia primară şi adoptarea Hotărârii de Guvern pentru preţurile de pornire şi calendarul de achitare a taxelor.

Guvernele SUA şi României, prin ambasadorii Hans Klemm şi George Maior, au semnat, în data de 20 august 2019, la Washington, un Memorandum de înţelegere cu privire la dezvoltarea tehnologiei 5G. Conform acestui memorandum, furnizorii de reţele 5G trebuie să fie supuşi unei evaluări riguroase, iar protejarea reţelelor de comunicaţii de generaţie viitoare împotriva perturbării sau manipulării şi asigurarea vieţii private a libertăţilor individuale ale cetăţenilor sunt vitale.

Informații articol
Despre autor
Bogdan Ungureanu

După mai bine de zece ani petrecuţi în domeniul monitorizării mass-media, am făcut un pas mic în direcţia potrivită şi m-am alăturat echipei Capital. Un pariu câştigător, zic eu. Mi-au plăcut dintotdeauna cuvintele şi puterea pe care acestea le pot avea în glasul sau peniţa potrivită şi nu pot decât să mă bucur acum de un banal, dar rar întâlnit “Îmi place munca mea!” Când nu mă găsiţi scriind în spatele unei tastaturi, mă veţi întâlni, deseori, tot la un calculator. Sau, în momentele perfecte, la volan, sus pe un munte şi bineînţeles, ca un taur care se respectă, în bucătărie!

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.