Derby-ul Farul și FCSB din etapa 9-a din SuperLigă. Roș-albaștrii au reușit să obțină o victorie controversată în fața Farului. Scor final a fost de 1-0, fiind stabilit în a doua repriză, în minutul 58 prin lovitură de penalty.

În prezent, FCSB este lider detașat în campionat cu 21 puncte acumulate, în timp ce Farul este pe locul 11, cu 9 puncte. Farul Constanța a fost eliminată din cupele europene, iar în campionat nu are un parcurs favorabil. De cealaltă parte FCSB a venit cu moralul ridicat după începutul foarte bun în campionat.

Scor final Farul – FCSB 0-1!

Au urmat mai multe schimbări la Farul și FCSB.

Minutul 58 a venit cu un penalty controversat! Farul a protestat vehement după penalty-ul acordat celor de la FCSB. Fotbaliștii constănțeni s-au năpustit asupra arbitrului Sebastian Colțescu, dar acesta nu a cedat. Darius Olaru a transformat lovitura de la 11 metri dictată de Colțescu. Gică Hagi a protestat pe marginea terenului și a primit cartonaș galben.

După pauză FCSB a intrat pe teren cu forțe noi. Au fost făcute două schimbări. Au intrat pe teren Damjan Djokovic și David Miculescu, au ieșit Ovidiu Popescu și Andrea Compagno.

Prima repriză s-a terminat cu scorul de 0-0

În prelungirile primei reprize FCSB marcat prin Andrea Compagno, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

O ocazie importantă în minutul 29! Compagno a preluat de lângă Larie și a șutat cu stângul. Aioani a intervenit însă spectaculos și a respins în corner.

Primul șut pe poartă a venit încă din primele minute ale partidei. Budescu a șutat din afara careului, dar Târnovanu a reținut fără emoții.

Echipele de start

Farul (4-3-3): Aioani – Dussaut, Larie (cpt.), Artean, Kiki – Băluță, Nedelcu, Grameni – Grigoryan, L. Munteanu, Budescu

Rezerve: Buzbuchi – Sîrbu, M. Popescu, Boli, N. Popescu, Vînă, Mazilu, Andronache, Sali

Absenți: –

ANTRENOR: Gheorghe Hagi

FCSB (4-3-3): Târnovanu – Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic – Ov. Popescu, Șut, Olaru (cpt.) – Oct. Popescu, Compagno, Fl. Coman

Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Panțîru, Haruț, Miculescu, Lixandru, M. Toma, Radaslavescu, Djokovic

Absent: Chiricheş (accidentat)

ANTRENOR: Elias Charalambous

Meciul are loc pe stadionul „Academia Gheorghe Hagi”.