Europa se cutremură! NATO intervine la Marea Neagră. Ce plănuiește Putin
Europa se cutremură în fața Rusiei. NATO va interveni la Marea Neagră, în urma presiunilor făcute de Rusia lui Putin. Oficialii vin în sprijinul Georgiei, dar și a Ucrainei.
”Am convenit asupra unui pachet de măsuri pentru îmbunătăţirea monitorizării situaţiei şi sporirea ajutorului nostru destinat Georgiei şi Ucrainei”, a spus secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg.
Oficialul a mai declarat că va îmbunătăți instruirea forţelor maritime şi a gărzilor de coastă ale celor două state.
”Acestea se adaugă cooperării noastre, care deja este apropiată. Chiar acum, grupuri navale ale NATO patrulează în Marea Neagră şi astăzi fac exerciţii împreună cu nave ale Ucrainei şi Georgiei”, a declarat Stoltenberg.
Aceste măsuri au fost anunțat inițial de către ambasadoarea SUA la NATO, Kay Bailey Hutchison.
Aceasta a declarat că în acest fel va contracara influența Rusiei în Marea Neagră.
Se vor ocupa de ”monitorizarea, supravegherea avioanelor” şi se vor asigura ”ca unele nave ale NATO să se deplaseze în Marea Neagră pentru a se asigura că navele ucrainene pot traversa în siguranţă strâmtoarea Kerci către Marea Azov”.
Măsurile sunt luate, după ce, în noiembrie, două nave care aparțineau forţelor navale ucrainene au fost sechestrate de ruși cu tot cu membrii echipajelor.
Ca orice tânără, absolventă de jurnalism, ma visam la TV. Am crescut privindu-le pe Andreea Esca și pe Corina Caragea și visam să ajung și eu așa. Majoritatea studenților din ziua de astăzi se visează pe micile ecrane, doar că viața te duce pe drumuri la care nu te-ai fi gândit vreodată. Drumul meu în presă a început în presa scrisă, în online. Fără experiență, am început la Bugetul.ro, un mic site economic. Pasul cel mare a venit odată cu Capital, locul unde mă aflu și acum. Deși am absolvit un master în comunicare politică, am fost speriată la început, dar cu oamenii potriviți lângă mine am prins curaj. Vreau să cred că pot scrie despre orice, și pot! Despre mine aș putea să vă vorbesc până mâine, dar vă voi spune doar că iubesc să călătoresc și îmi plac filmele.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





