Eugen Orlando Teodorovici s-a născut la 12 august 1971.A absolvit Facultatea de Comerţ din cadrul Academiei de Studii Economice din Bucureşti (1997) şi un master în Relaţii Internaţionale şi Integrare Europeană la Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative din Bucureşti (2006), potrivit http://gov.ro/ şi www.senat.ro.

A fost referent în cadrul Direcţiei Generale de Management, Marketing, Prognoză şi Resurse Umane a Ministerului Transporturilor (1991-1997) şi expert la Direcţia Generală de Integrare Europeană din cadrul aceluiaşi minister (1997-1999). 

A fost expert (febr.-iun. 1999) şi director (iun.-dec. 1999) al Departamentului pentru Integrare Europeană din cadrul Guvernului României, director al Departamentului pentru Afaceri Europene din cadrul Ministerului Afacerilor Externe (ian.-dec. 2000), director general al Direcţiei de Coordonare a Programelor ISPA şi SAPARD din cadrul Ministerului Integrării Europene (2000-2004), director general al Autorităţii de Management pentru Fondul de Coeziune şi Infrastructură în cadrul Ministerului Economiei şi Finanţelor (2004-2005), director general al Autorităţii de Management pentru Infrastructură în cadrul Ministerului Finanţelor Publice (2005-2007).

A deţinut funcţiile de secretar de stat în Ministerul Economiei şi Finanţelor (nov. 2007-ian. 2009), director general al Autorităţii de Management ex ISPA în cadrul Ministerului Finanţelor Publice (ianuarie-iunie 2009), director Autoritatea de Audit, Curtea de Conturi a României (iun. 2009-mai 2012).

A fost consilier de stat în cadrul aparatului propriu de lucru al prim-ministrului Victor Ponta (mai-dec. 2012).

Eugen Orlando Teodorovici a deţinut funcţia de ministru al Fondurilor Europene în guvernele Ponta II (dec. 2012-mart. 2014), Ponta III (mart. 2014-dec. 2014), Ponta IV (dec. 2014-mart. 2015) şi pe cea de ministru al Finanţelor Publice în Guvernul Ponta IV (30 mart.-4 nov. 2015) şi în Guvernul Sorin Cîmpeanu (interimar: 5 nov.-17 nov. 2015). 

La alegerile din 9 decembrie 2012, a obţinut un mandat de senator în Colegiul uninominal nr. 1 din Buzău. În urma alegerilor parlamentare din 11 decembrie 2016, a fost ales în Circumscripţia electorală nr. 38 Tulcea, obţinând cel de-al doilea mandat de senator, pe listele PSD. 

Eugen Orlando Teodorovici a fost propus ministru al Finanţelor Publice în Cabinetul Dăncilă, la 26 ianuarie 2018, fiind învestit în funcţie la 29 ianuarie 2018. AGERPRES