Noi vești bune de la Campionatul Mondial de înot pentru juniori din Lima, Peru, asta după ce sportivii români David Popovici şi Patrick Sebastian Dinu s-au calificat în finala de 100 m liber în cursul nopții de sâmbătă.

David Popovici şi Patrick Sebastian Dinu, calificați în finală la 100 m liber, la CM de înot juniori de la Lima

”Prima veste bună din Peru din această noapte ne-o dau David Popovici şi Patrick Sebastian Dinu, care s-au calificat împreună în finala probei de 100 m liber. După o semifinală fără emoţii, David a ajuns în finală cu cel mai bun timp din semifinale: 48.17 s”, anunţă Federaţia Română de Nataţie.

Finala probei de 100 m liber masculin va avea loc în 5 septembrie, de la ora 2:02, ora României.

În aceeaşi probă, Patrick Sebastian Dinu a trecut de semifinale. Timpul său din semifinale a fost de 50.22 secunde.

Programul sportivilor români, în ziua a cincea, sesiunea de dimineață, este următorul:

3:01 și 3:06 – semifinale 50 m liber feminin;

3:29 – finala 50 m spate feminin – Rebecca Diaconescu.

David Popovici, locul 7 în clasamentul mondial al înotătorilor

Cel mai nou clasament al FINA arată modul în care David Popovici a evoluat în ultimul an și a reușit să obțină cele mai înalte performanțe. Sportivul român în vârstă de 17 ani ocupă locul 7 din primele 10 poziții ale clasamentului. David Popovici se află în acest moment pe locul 7 clasamentului realizat de FINA.

Sportivul a câștigat medalia de aur în finala de la 200 m liber a Campionatului Mondial de înot pentru juniori din Peru. Popovici a realizat un timp de 1:46,18. Pe locul doi s-a clasat Daniel Meszaros din Ungaria, care a realizat un timp de 1:48,19. Următorul a fost Filippo Berxtoni din Italia, care a primit bronzul, după ce a avut un timp de 1:49,05.

David Popovici nu numai că a câștigat o nouă medalie de aur, dar a stabilit și un nou record al competiţiei.

”România şi-a trecut în cont o nouă medalie de AUR la această ediţie a Campionatului Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Succesul a fost realizat de extraordinarul David Popovici, în finala probei de 200 m liber. Sportivul antrenorului Adrian Rădulescu a încheiat cursa cu timpul de 1:46.18 min. şi a câştigat fără emoţii medalia de AUR cu un nou record al competiţiei”, anunţă Federaţia Română de Nataţie.