Cel mai nou clasament al FINA arată modul în care David Popovici a evoluat în ultimul an și a reușit să obțină cele mai înalte performanțe. Sportivul român în vârstă de 17 ani ocupă locul 7 din primele 10 poziții ale clasamentului.

David Popovici, pe locul 7 în clasamentul FINA

David Popovici se află în acest moment pe locul 7 clasamentului realizat de FINA. Amintim că sportivul român a stabilit un nou record mondial, de 46,86 secunde.

David Popovici poate face din nou performanță tot în proba de 100 metri liber, la Campionatele Mondiale de juniori de la Lima.

Sportivul român va înota în seria a 13-a, de la ora 18.59, apoi, în semifinale, în noaptea de sâmbătă spre dumnică, de la ora 3.30, ora României. Finala este programată în duminică spre luni, de la ora 3.00, ora România.

”Viitorul este pas cu pas şi construit cărămidă cu cărămidă. Sunt multe aspecte tehnice care necesită atenţia noastră şi multă muncă. Ocazional putem face ceva foarte frumos. Doborârea unui record mondial este cool, dar potenţialul de a fi mai rapid nu are limite. Deci de ce ne-am pune o limită pe noi înşine când ştim că putem realiza multe?”, a declarat David Popovici într-o conferință de presă.

David Popovici a ieșit, din nou, învingător

Sportivul a câștigat medalia de aur în finala de la 200 m liber a Campionatului Mondial de înot pentru juniori din Peru. Popovici a realizat un timp de 1:46,18. Pe locul doi s-a clasat Daniel Meszaros din Ungaria, care a realizat un timp de 1:48,19. Următorul a fost Filippo Berxtoni din Italia, care a primit bronzul, după ce a avut un timp de 1:49,05.

David Popovici nu numai că a câștigat o nouă medalie de aur, dar a stabilit și un nou record al competiţiei.

”România şi-a trecut în cont o nouă medalie de AUR la această ediţie a Campionatului Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Succesul a fost realizat de extraordinarul David Popovici, în finala probei de 200 m liber. Sportivul antrenorului Adrian Rădulescu a încheiat cursa cu timpul de 1:46.18 min. şi a câştigat fără emoţii medalia de AUR cu un nou record al competiţiei”, anunţă Federaţia Română de Nataţie.