Cutremur puternic în această dimineață! Unde a avut loc seismul

Cutremur puternic în această dimineață! Unde a avut loc seismul

SURSA FOTO: Dreamstime

Publicat de Cătălin Sandu la 19 mai 2023, 08:25

Un cutremur de magnitudine mare a avut loc în Pacificul de Sud, vineri care au declanșat și alerte de tsunami, vineri dimineața, Seismul, de magnitudine 7,7 a lovit la sud-est de Insulele Loialităţii în arhipelagul francez Noua Caledonie, Și Noua Zeelandă evaluează riscul unui val mareeic care ar putea lovi coastele sale.

O parte a emisferei sudice este în alertă de tsunami, vineri dimineața, după un cutremur de 7,8. Potenţiale ameninţări de tsunami au fost emise pentru Vanuatu, Fiji şi Noua Caledonie, a declarat Centrul de Avertizare pentru Tsunami din Pacific (PTWC), în timp ce biroul de meteorologie al Australiei a spus că există o ameninţare pentru Insula Lord Howe în largul coastei sale de est,  informează Reuters.

Serviciul de Prospectare Geologică al Statelor Unite (USGS) a anunţat că seismul a lovit la o adâncime de aproximativ 38 km.

Noua Zeelandă a declarat că încă evaluează dacă cutremurul reprezintă o ameninţare de tsunami asupra coastelor sale.

A avut loc un seism de 6,4 grade în Guatemala

Joi, a avut loc un seism cu magnitudinea de 6,4 grade pe scara Richter în Guatemala. Seismul s-a simțit până în sudul Mexicului, dar nu a produs provocat pagube materiale. De altfel, filiala mexicană a Protecţiei Civile din Chiapas a transmis că nu s-au raportat victime sau pagube materiale în urma cutremurului.

Potrivit informațiilor transmise de Serviciul de Prospectare Geologică al Statelor Unite, epicentrul cutremurului a fost localizat la aproximativ doi kilometri de localitatea Canilla, la o adâncime de 252 de kilometri.

Nu sunt riscuri de tsunami

Autoritățile din El Salvador, stat vecin cu Guatemala, au anunţat, prin intermediul rețelelor sociale, că nu există riscul apariției unui tsunami din cauza cutremurului.

Tsunamiul sau valul seismic reprezintă o undă energetică de tip mecanic care se propagă prin apa oceanelor, ca urmare a producerii unor erupții subacvatice, alunecări de teren submarine sau a unor cutremure submarine sau de coastă foarte puternice.

Tot joi, 18 mai 2023, la ora locală 21:58, a avut loc un cutremur în Grecia, în Insula Creta. Seismul a avut magnitudinea de 5,3 grade pe scara Richter.

Până acum, nu au fost raportate victime sau pagube materiale importante.

Și în România au fost raportate mai multe cutremure, în ultimele zile.

Miercuri, 17 mai 2023, a avut loc un cutremur cu magnitudinea de 2,7 grade pe scara Richter în județul Gorj, potrivit Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP). Seismul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: Târgu Jiu (20 km), Drobeta-Turnu Severin (65 km), Hunedoara (68 km), Deva (83 km) și Reșița (93 km).

În noaptea de duminică spre luni, la ora 00:34, a avut loc un seism cu magnitudinea 3,4 de grade pe scara Richter în zona seismică Vrancea, judeţul Vrancea, la o adâncime de 140 de kilometri. Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 39km V de Focșani, 66km N de Buzău, 70km E de Sfântu-Gheorghe, 83km E de Brașov, 94km S de Bacău, 95km SV de Bârlad.

Informații articol
Despre autor
Cătălin Sandu

Drumul meu prin presă începe undeva în în 1997, pe vremea când eram student la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității Pitești, Am trecut pe rând pe la mai multe publicații locale din Pitești, am lucrat apoi la Mediafax, Sportul Românesc, Gazeta Sporturilor, ziarul Ring și Realitatea sportivă. Printre ele, timp de câțiva ani, am lucrat în televiziune, la Prima TV, ca reporter și producător.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.