Cutremur de 4,2 grade pe scara Richter

Cutremur de 4,2 grade pe scara Richter
Publicat de Ştefan Etveş la 28 octombrie 2017, 18:31

Un cutremur cu magnitudinea de 4,2 grade pe scara Richter a avut loc sâmbătă după-amiaza, la ora 16:56, în judeţul Buzău, la adâncimea de 113,6 kilometri, potrivit Institutului Naţional de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Seismul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: Nehoiu (16 km), Covasna (42 km), Întorsura Buzăului (45 km), Mizil (52 km), Vălenii de Munte (53 km). Luna aceasta, în România au mai avut loc 6 cutremure cu magnitudinea de peste 3 grade pe Richter.

Cel mai mare cutremur din acest an s-a produs în data de 8 februarie, în judeţul Buzău, la ora 17:08, şi a avut o magnitudine de 5 grade pe Richter, seismul fiind resimţit şi la Bucureşti. Anul trecut, în Vrancea, au avut loc două seisme cu magnitudini de 5,3 grade pe scara Richter, unul pe 24 septembrie, la ora locală 2:11, şi celălalt pe 28 decembrie, la ora locală 1:20.Agerpres

Informații articol
Etichete: ,
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.