Cursul euro coboară sub 4,35 lei pentru prima oară după 3 luni
Moneda naţională s-a apreciat din nou azi cu un pas important în faţa euro la referinţa BNR, cursul coborând sub pragul psihologic de 4,35 lei pentru prima data în ultimele 3 luni.
BNR a anunţat un curs de referinţă al euro de 4,3485 lei, în scădere cu 0,7 bani (0,16%), dar aprecierea leului până sub pragul de 4,35 lei a survenit încă de ieri seară.
În ceea ce priveşte cursul dolarului american, BNR a anunţat o referinţă de 3,3401 lei, în coborâre cu 1,30 bani (0,33%).
În regiune, monedele principale consemnau de asemenea aprecieri, zlotul polonez avansa cu 0,1%, iar forintul maghiar creştea cu 0,27%.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.




