COD PORTOCALIU. Vântul va sufla cu 70-80 km la oră

COD PORTOCALIU. Vântul va sufla cu 70-80 km la oră
Publicat de Bogdan Biszok la 6 februarie 2015, 15:46

Capitala şi 24 de judeţe vor intra vineri de la ora 16.00 sub Cod Galben de ninsori viscolite, însă nu este exclus ca în prima parte a nopţii de vineri spre sâmbătă să fie emise avertizări nowcasting Cod Portocaliu de vânt puternic şi vizibilitate scăzută pentru judeţele Olt, Teleorman şi sudul judeţelor Argeş şi Dâmboviţa, a declarat, vineri, pentru, Mihai Tinu, meteorolog de serviciu al Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM).

"Începând din această după-amiază, vremea se va înrăutăţi treptat din sud – estul teritoriului, unde va începe să ningă, iar pe parcursul nopţii, ninsorile vor cuprinde şi jumătatea de sud a ţării, motiv pentru care va intra în vigoare, de la ora 16,00, un Cod Galben de ninsori viscolite în 24 de judeţe, inclusiv Capitala, valabil până mâine (sâmbătă n.r.) la ora 14,00. În plus, ninsorile din Oltenia şi mai ales din zona de munte, respectiv în Munţii Banatului şi Carpaţii Meridionali şi de curbură, vor fi mai însemnate cantitativ şi ne aşteptăm la un strat de zăpadă destul de consistent. Acestea se vor asocia cu intensificări ale vântului, cu rafale de 50-60 km la oră, iar în sudul Banatului, dar şi în estul şi vestul Olteniei de peste 70-80 km la oră", a precizat Mihai Tinu.

Meteorologul ANM nu exclude emiterea unui Cod Portocaliu de vânt puternic, în cursul acestei nopţi, pentru câteva ore, valabil în judeţele Olt, Teleorman şi sudul judeţelor Argeş şi Dâmboviţa.AGERPRES

Informații articol
Etichete:
Publicat în: Fără categorie
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.