Banca Mondială reduce prognoza de creştere pentru Rusia

Banca Mondială reduce prognoza de creştere pentru Rusia
Publicat de CAPITAL la 8 octombrie 2012, 14:09

Banca Mondială (BM) a revizuit în scădere estimările privind evoluţia economiei Rusiei în 2012 din cauza secetei şi a inflaţiei.

Pentru acest an Banca Mondială se aşteaptă la un avans al produsului Intern Brut al Rusiei de 3,5%, de la 3,9% estimat anterior, iar pentru 2013 se prognozează o creştere de 3,6%, faţă de 4,1% cât estima anterior. În 2011 economia rusă a înregistrat o creştere de 4,3%.

Majorarea inflaţiei afectează cererea consumatorilor, iar seceta a provocat un declin în sectorul agricol, se arată în raportul Băncii Mondiale, care se aşteaptă la o creştere moderată în ultimele luni din acest an. 

"Îmbătrânirea forţei de muncă şi reducerea numărului de angajaţi precum şi declinul preţului ţiţeiului ar putea afecta perspectivele de creştere ale economiei Rusiei în următoarele decenii", avertizează Banca Mondială.

Economia Rusiei a înregistrat în august 2012 o creştere în ritm anual de 2,8%, faţă de 3% în iulie, a anunţat recent Ministerul Economiei. În primele opt luni din 2012 economia rusă a crescut cu 4%, comparativ cu perioada similară din 2011.
Sursa: Agerpres

Informații articol
Etichete:
Publicat în: Arhiva
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.