Încă o țară europeană se gândește să ÎNGHEȚE PREȚUL BENZINEI

Încă o țară europeană se gândește să ÎNGHEȚE PREȚUL BENZINEI
Publicat de CAPITAL la 8 august 2012, 12:02

Ministerul Economiei din Franţa este gata să blocheze preţul la combustibili, în cazul în care scumpirea acestora va continua şi în săptămânile următoare, se afirmă într-un comunicat al instituţiei, difuzat marţi, transmite BFMtv.

‘După o situaţie relativ liniştită în luna mai, începând cu luna iunie preţul la combustibili creşte continuu în asociere cu creşterea preţului la ţiţei, pe fondul deprecierii euro faţă de dolar’, se menţionează în comunicat.

În funcţie de evoluţia preţurilor în următoarele săptămâni, potrivit textului, guvernul francez ia în considerare toate opţiunile posibile şi nu exclude nimic, inclusiv posibilitatea blocării temporare a preţurilor, aşa cum a propus Francois Hollande în timpul campaniei sale prezidenţiale.

La 3 august a.c., un litru de motorină în Franţa costa în medie 1,406 euro, iar benzina Super 95 – 1,574 euro.
Franța ar fi a doua țară după Bulgaria care decide să înghețe prețul benzinei.
SURSA: Agerpres

Informații articol
Etichete:
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.