Dinamo a obținut o victorie importantă. După pauză, Pavicic a pasat pentru Denis Politic, care a înscris pentru 2-0 în minutul 48. Gazdele au trecut pe lângă gol în minutul 67.

Gheorghe Hagi a luat bătaie de la ultima echipă din clasament

La momentul respectiv, Larie a trimis în bară. Dinamo se putea desprinde la trei goluri în minutul 74, prin Amzăr. S-a terminat cu victoria lui Dinamo, scor 2-0.

Astfel, Dinamo a înregistrat primul succes după trei înfrângeri consecutive. Echipa lui Kopic are 19 puncte şi, deşi este pe ultimul loc al clasamentului, a egalat la puncte pe FC Botoşani.

Farul Constanţa este pe locul 5, cu 37 de puncte.

Farul Constanța a jucat în următoarea formație: Buzbuchi – K. Boli (C. Ganea 46), Larie, M. Popescu – Dussaut (D. Queiros 69), Nedelcu (I. Cojocaru 57), Grameni, D. Kiki – R. Deaconu (Vînă 57), Rivaldinho, Budescu (Andronache 80).

Antrenor a fost Gheorghe Hagi.

Dinamo a jucat în următoarea formație: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Gnahore, Pavicic (A. Bani 81), Borduşanu (Amzăr 69) – Milanov (D. Iglesias 55), Hakim Abdallah (Goncalo Gregorio 81), Politic (N. Roşu 69).

Antrenor a fost Zeljko Kopic.

Arbitri au fost Marcel Bîrsan – Vasile Marinescu, Romică Bîrdeş – Ovidiu Robu.

fotbal
SURSA FOTO: Dreamstime

Zeljko Kopic spune că victoria cu Farul este doar un pas pe un drum greu

La scurt timp după victorie, antrenorul Zeljko Kopic a spus că victoria cu Farul este doar un pas pe un drum greu.

„Victoria este a celor două grupuri – al jucătorilor şi al suporterilor. Energia pe care ne-au dat-o a fost extraordinară. Sunt mândru atât de jucătorii mei, cât şi de suporteri. Am jucat foarte bine tactic. În meciurile precedente am avut momente bune, dar nu le-am speculat.

Acum a existat o mai bună comunicare, am văzut mult mai multe lucruri bune. Înţeleg că unii jucători nu sunt la cel mai bun nivel, dar ştiu că aceştia au calitate şi vor juca din ce în ce mai bine. Această victorie nu este atât pentru bonusuri, cât este pentru mândrie. Dinamo este un club special, a fost o perioada foarte, foarte grea. Încă nu am obţinut nimic, mai avem foarte multe puncte de câştigat. Acum suntem doar fericiţi pentru acest rezultat”, a declarat Zeljko Kopic.

Ionuţ Larie recunoaşte că echipa sa a fost dominată

La rândul lui, Ionuţ Larie, căpitanul Farul Constanţa, a spus că echipa sa a fost dominată.

„Este cea mai ruşinoasă înfrângere din ultima vreme, din ultimul an, cel puţin. Cea mai dureroasă, nu cea mai ruşinoasă, pentru că eram într-un moment bun, adunasem puncte şi speram să obţinem rezultate pozitive, mai ales că jucam acasă.

Nu ştiu dacă eram favoriţi, dar cu siguranţă nu i-am luat de sus. Toată săptămâna ne-am concentrat şi chiar am vorbit să luăm meciul foarte în serios, din păcate ei ne-au dominat la toate capitolele astăzi. Nu ne-a ieşit nimic şi când nu marchezi acasă nu ai cum să câştigi

Astăzi cred că Dinamo a meritat pe deplin victoria şi îi felicităm, iar noi mai avem mult de muncă ca să ajungem unde ne dorim. Cu siguranţă dacă marcam un gol puteam să reuşim mai mult, să avem un moral mai bun. Dar dacă nu am marcat acasă era greu să facem un rezultat bun”, a spus Ionuţ Larie.

Amintim că Dinamo Bucureşti a dispus luni seara, în deplasare, scor 2-0, de echipa campioană a României, Farul Constanţa, în ultimul meci al etapei a 25-a.