Se întâmplă în 2024. Vladimir Putin, în stare de șoc. Nu-și imagina nimeni una ca asta

Se întâmplă în 2024. Vladimir Putin, în stare de șoc. Nu-și imagina nimeni una ca asta

Sursă: Twitter

Publicat de Bogdan Ungureanu la 20 mai 2022, 23:36

Anunţul care trimite o adevărată undă de şoc către Moscova! Vladimir Putin va fi furios. Va pierde o uriaşă sursă de finanţare, iar Rusia va dispărea, puţin câte puţin, de pe harta marilor puteri mondiale.

Este anunţul care va provoca furie în Rusia! Germania ar putea renunţa complet la gazele ruseşti, chiar în anii următori.

Germania ar putea spune adio gazelor din Rusia, chiar din 2024 sau începutul lui 2025

Potrivit lui Markus Krebber, directorul general al celui mai mare producător de energie, RWE, Germania ar putea să nu mai depindă de gazul rusesc chiar în următorii trei ani.

„Dacă ne extindem rapid, putem face asta până în primăvara anului 2025. Problemele de aprovizionare ar putea fi cumva gestionabile din 2024”, a precizat şeful RWE într-un interviu acordat săptămânalului Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, potrivit Reuters.

Markus Krebber a explicat că este nevoie de construirea infrastructurii necesare pentru importul de GNL (gaze naturale lichefiate), dar şi de noi conducte de transport între ţările europene.

Oficialul RWE a vorbit şi despre viitorul livrărilor ruseşti de gaze, având în vedere că Moscova a cerut plata acestora în ruble.

„Mă aştept la noi întreruperi în aprovizionarea cu gaze, dar nu la întreruperea completă a livrărilor”, a precizat Markus Krebber.

Planurile Guvernului de la Berlin, pentru ca Germania să se rupă de relaţia cu Rusia

Germania îşi doreşte, potrivit autorităţilor, să devină o forţă pe piaţa gazelor lichefiate. Pentru asta, urmează să se aprobe rapid noi terminale de import care îi vor permite celei mai puternice economii din Europa să-şi reducă dependenţa de gazele ruseşti.

În urmă cu doar câteva zile, Cabinetul condus de cancelarul Olaf Scholz a transmis că pregăteşte o lege prin care va reduce procesul de autorizare pentru construcţia unor astfel de terminale până la o zecime din intervalul de timp obişnuit.

Germania va construi 4 terminale plutitoare pentru importul de gaze lichefiate, astfel încât să înlocuiască cel puţin 70% din gazele ruseşti importate prin conducte.

Este o schimbare radicală a politicii energetice de la Berlin, după mai mulţi ani în care Germania s-a opus gazelor lichefiate mai scumpe din SUA.

Ministrul german al Economiei: Avem o şansă să facem ceea ce pare imposibil

Robert Habeck, ministrul Economiei: „Avem o şansă să facem ceea ce pare imposibil în Germania, să construim un terminal de gaze lichefiate în decurs de 10 luni şi să îl conectăm la reţeaua de aprovizionare cu gaze a Germaniei.

Acest lucru nu este doar în interesul Germaniei ci punem la punct o infrastructură care reprezintă securitate pentru Europa.”

Ministrul german al Economiei a adăugat că ţara sa s-ar putea descurcă fără importurile de gaze din Rusia chiar de la mijlocul anului 2024.

Informații articol
Despre autor
Bogdan Ungureanu

După mai bine de zece ani petrecuţi în domeniul monitorizării mass-media, am făcut un pas mic în direcţia potrivită şi m-am alăturat echipei Capital. Un pariu câştigător, zic eu. Mi-au plăcut dintotdeauna cuvintele şi puterea pe care acestea le pot avea în glasul sau peniţa potrivită şi nu pot decât să mă bucur acum de un banal, dar rar întâlnit “Îmi place munca mea!” Când nu mă găsiţi scriind în spatele unei tastaturi, mă veţi întâlni, deseori, tot la un calculator. Sau, în momentele perfecte, la volan, sus pe un munte şi bineînţeles, ca un taur care se respectă, în bucătărie!

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.