Şantierul Naval Orşova a făcut profit cu 38% peste buget în T1

Şantierul Naval Orşova a făcut profit cu 38% peste buget în T1
Publicat de Ana Alexa la 12 mai 2014, 13:13

Şantierul Naval Orşova a obţinut un profit brut de 1,21 milioane lei în primul trimestru din 2014, comparativ cu o pierdere de 2,29 milioane lei în perioada similară din 2012, potrivit raportărilor transmise Bursei de Valori Bucureşti (BVB).

Profitul realizat în primele trei luni ale anului în curs este cu 38% mai mare decât profitul bugetat de 880.000 de lei. Veniturile operaţionale ale societăţii au crescut cu 6,7% în perioada de referinţă, în special datorită veniturilor suplimentare generată de închirierea unor nave de către sucursala Agigea.

Cheltuielile de investiţii în primul trimestru s-au cifrat la 833.207 lei, mai mari cu 35,4%.

La finalul lunii martie 2014, societatea nu avea contractate credite bancare şi toate obligaţiile către buget, furnizori, salariaţi şi alţi creditori erau achitate în termenul contractual.

Acţionarul majoritar al Şantierului Naval Orşova este SIF 3 Transilvania, care deţine 49,99% din acţiuni.

Sursa: Agerpres

Informații articol
Etichete:
Publicat în: Economie
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.