România intră în marea criză. Un reputat economist știe ce urmează după 1 iulie: „Va fi blocaj total!”
SURSA FOTO: Dreamstime - Datorie
Profesorul de macroeconomie Mircea Coșea lansează un semnal de alarmă privind viitorul economic al României după expirarea plafonării prețurilor la energie. Potrivit acestuia, fără reforme reale în producția internă, țara se îndreaptă spre o criză profundă.
România, penalizată pentru deciziile din trecut
Mircea Coșea consideră că România plătește un preț scump pentru greșelile făcute în sectorul energetic. Acesta a menționat că fostul ministru al Energiei, Virgil Popescu, a închis prea rapid unitățile de producție eficiente. Alte țări europene nu au făcut același pas grăbit, ci au păstrat capacitățile clasice în funcțiune.
Profesorul afirmă că România a renunțat prea devreme la energia produsă pe bază de cărbune. Din punctul său de vedere, aceasta era o sursă sustenabilă și accesibilă. Lipsa unor surse interne stabile duce acum la o dependență crescută de importuri și la prețuri mari.
„Ce spune domnul Burduja (actualul ministru al Energiei – n.red.) este corect, dar este incomplet. Nu e vina domniei sale. Vina ține de perioada anterioară când fostul ministru al Energiei a închis toată producția energiei ‘pe cai buni’ a României.
Celelalte țări din Europa nu s-au grăbit să facă așa ceva. Domnul Virgil Popescu s-a grăbit să facă asta, dar azi plătim un preț foarte mare pentru că nu mai producem cărbune, elementul cel mai sustenabil”, a declarat Coșea la Realitatea Plus.
Mircea Coșea: Extracția gazului din Marea Neagră întârzie inexplicabil
Un alt punct critic atins de Mircea Coșea este întârzierea repetată a începerii extracției de gaz din Marea Neagră. El atrage atenția că, deși autoritățile anunță în fiecare săptămână că producția industrială va începe, nu există încă progrese concrete.
România are resurse naturale importante, dar nu le valorifică eficient. Coșea susține că producția internă trebuie să crească rapid pentru a reduce costurile. În lipsa unor acțiuni clare, facturile vor continua să crească, afectând întreaga economie.
„Se tărăgănează foarte mult începerea extracției industriale a gazului în Marea Neagră. În fiecare săptămână aflăm că va începe… nu a început nimic. Noi avem nevoie urgentă să creștem producția internă. Avem posibilități, avem resurse, putem să facem așa ceva!”, consideră acesta.
Măsurile propuse de Guvern, considerate ineficiente și nedrepte
Analistul nu este de acord cu ideea de a acorda ajutoare doar celor considerați defavorizați. În opinia sa, criteriile nu sunt clare și mulți cetățeni cu venituri moderate nu vor primi sprijin. El se întreabă retoric unde se trasează linia între „defavorizat” și „neeligibil”.
Coșea insistă că soluția reală ar fi scăderea prețului energiei pentru toată populația. El afirmă că energia scumpă alimentează inflația și sufocă mediul de afaceri. Susține că Guvernul folosește prețurile mari pentru a-și menține bugetul, dar acest lucru este imoral și dăunător.
„Dacă se vor aplica măsurile pe care Guvernul le preconizează acum va fi și mai greu. E strict părerea mea, dar nu sunt de acord că trebuie să-i ajutăm pe cei care sunt defavorizați. Nici nu știm cine sunt defavorizații.
Cine trage linia? La un venit de 2.000-2.500 sau chiar 3.000 pe lună – acela nu e defavorizat? Nu trebuie scăzut prețul la energie, prețul la energie este principalul factor care ține inflația sus în România.
Eu înțeleg că Guvernul își susține bugetul prin asta, dar este imoral și incorect pentru cetățeni și pentru mediul de afaceri care are costuri mari din cauza energiei și își pierde competitivitatea”, explică Mircea Coșea.

Riscuri majore de inflație, falimente și imposibilitatea plății facturilor
Profesorul Mircea Coșea avertizează că dacă vor exista noi scumpiri semnificative după 1 iulie, consecințele vor fi dramatice. Populația nu va putea plăti facturi de două sau trei ori mai mari. Situația va deveni insuportabilă pentru mulți.
Totodată, firmele românești, în special cele de producție, vor fi afectate direct. Costurile ridicate le vor reduce competitivitatea și le pot duce în faliment. Coșea concluzionează că economia riscă un blocaj total dacă nu se iau măsuri urgente și corecte.
„Dacă va mai fi o creștere importantă la facturi va fi blocaj total! Pentru că cetățenii nu au cum să plătească facturi de două-trei ori mai mari.
Iar firmele de producție vor intra în faliment, nu vor mai putea produce, va fi o situație și mai gravă”, a avertizat analistul economic la Realitatea Plus.
Am venit la Capital în vara anului 2019, fiind prima mea experiență ca jurnalist după ce am lucrat oarecum de cealaltă parte a baricadei, în monitorizarea presei, mai bine de 8 ani. Înainte de a intra în presă, am lucrat o scurtă perioadă de timp în proiectare în Autocad pentru construcții civile și industriale. Am fost și sunt pasionat de tehnologie, precum și de ultimele trend-uri din acest domeniu. M-a fascinat întotdeauna și am avut norocul să fiu într-o generație care a beneficiat din plin de ea și putut vedea exact ce impact, pozitiv sau negativ, poate avea asupra lumii.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





