Rakow Czestochowa, echipa pentru care joacă românii Bogdan Racoviţan şi Deian Sorescu, a pierdut și cel de-al doilea meci, în fața austriecilor de la Sturm Graz, scor 0-1. Echipa lui Racovițan și Sorescu se află pe ultimul loc din Grupa D din Europa League, fără niciun punct acumulat în cele două meciuri jucate. Rakow a pierdut și în fața celor de la Atalanta, scor 0-2.

Racovițan a jucat toate cele 90 de minute pentru echipa sa. În același timp. Deian Sorescu a fost rezervă neutilizată. Mijlocașul împrumutat de FCSB iarna trecută a prins toate minutele pe teren în etapa precedentă din Europa League.

Austriecii s-au impus prin golul lui Boving din minutul 24 și ocupă locul trei în grupă, poziție care duce în Conference League.

UEFA Europa League (rezultate și marcatori)

• AEK Athena – Ajax 1-1 (Vida 75 / Bergwijn 30)
  • Aris – Rangers 2-1 (Moussounda 9, Babicka 59 / Sima 70)
  • Betis – Sparta Praga 2-1 (Diao 9, Isco 79/ Birmancevic 3)
  • Freiburg – West Ham 1-2 (Sallai 49 / Paqueta 8, Aguerd 66)
  • Marseille – Brighton 2-2 (Mbemba 19, Veretout 20 / Gross 55, Joao Pedro 88)
  • Rakow – Sturm Graz 0-1 (Boving 24)
  • Sporting – Atalanta 1-2 (Gyokeres 76 / Scalvini 33, Ruggeri 43)
  • Backa Topola – Olympiakos 2-2 (Djakovac 63, Pantovic 90 / Masouras 16, Podence 57)
  • AS Roma – Servette 4-0 (Lukaku 21, Belotti 46, 59, Pellegrini 52)
  • Hacken – Qarabag 0-1 (Juninho 70)
  • Liverpool – Royale Union 2-0 (Gravenberch 44, Diogo Jota 90+2)
  • Maccabi Haifa – Panathinaikos 0-0
  • Molde – Leverkusen 1-2 (Breivik 87 / Frimpong 14, Tella 18)
  • Slavia Praga – Sheriff Tiraspol 6-0 (Chytil 4, 71, Ogbu 7, Garananga 39 autogol, Schranz 47, Doudera 58)
  • Toulouse – LASK Linz 1-0 (Suazo 31)
  • Villareal – Rennes 1-0 (Sorloth 36)

UEFA Conference League (rezultate și marcatori)

Joi, a avut loc cea de-a doua rundă și în Conference League. Nordsjaelland, fosta adversara a FCSB-ului, a spulberat-o pe Ludogorets, scor 7-1, în timp ce Sheriff Tiraspol, fosta adversară a campioanei Farul, a fost zdrobită de Slavia Praga, scor 0-6. Dintre celelalte rezultate, s-ar mai desprinde surpriza făcute de kosovarii de la Ballkani care au învins, scor 2-0, puternica echipă croată Dinamo Zagreb.

Și victoria elvețienilor de la Lugano, pe Inonu, în fața lui Beșiktaș, era greu de intuit înaintea partidei.

• Astana – Plzen 1-2 (Tomasov 51 / Chory 54, Kalvach 57)
  • Beșiktaș – Lugano 2-3 (Aboubakar 38, 52 / Aliseda 81, Vladi 86, Bailly 90)
  • Bodo Glimt – Club Brugge 0-1 (Vanaked 20)
  • Breidablik – Zorya 0-1 (Gorbach 35)
  • Ballkani – Dinamo Zagreb 2-0 (Kryeziu 44, Hamidi 83)
  • Gent – Maccabi Tel Aviv 2-0 (Tissudali 39, 90+2)
  • Klaksvik – Lille 0-0
  • Olimpija Ljubljana – Slovan Bratislava 0-1 (Cavric 55)
  • Aberdeen – HJK 1-1 (Miovski 79 / Radulovic 59)
  • Alkmaar – Legia 1-0 (Pavlidis 52)
  • Aston Villa – Zrinkski 1-0 (McGinn 90+4)
  • Cukaricki – Genk 0-2 (Heynen 10, Paintsil 21)
  • Fiorentina – Ferencvaros 2-2 (Barak, Ikone 90+4 / Varga 25, Cisse 51)
  • Nordsjaelland – Ludogorets 7-1 (Ingvartsen 2, Osman 11, Tverskov 31, Nygren 33, 74, Son 68 autogol, Rasmussen 86 / Verdon 9)
  • PAOK – Eintracht Frankfurt 2-1 (Zivkovic 26, Koulierakis 90+2 / Marmoush 68)
  • Spartak Trnava – Fenerbahce 1-2 (Ofori 88 / King 70, 81)