Restricții severe în România? Cum vom sărbători Paștele? Toată lumea trebuie să înțeleagă
Virgil Musta vine cu vești proaste pentru români, dar și cu un avertisment. Șeful Secției de boli infecțioase de la Spitalul „Victor Babeș” din Timișoara, se declară îngrijorat cu privire la cel de-al treilea val al pandemiei de coronavirus.
Pandemia de coronavirus continuă să facă ravagii în România, iar medicii devin din ce în ce mai îngrijorați. În acest context, șeful Secției de boli infecțioase de la Spitalul „Victor Babeș” din Timișoara, Virgil Musta, vine cu noi precizări.
Mai exact, acesta atrage atenția asupra pericolului valului trei al pandemiei. Totodată, medicul a subliniat faptul că, doar dacă oamenii sunt precauți pandemia va putea fi ținută sub control.
El a mai adăugat că nu își dorește ca România să fie din nou sub restricții severe, însă dacă pandemia nu va mai putea fi gestionată, iar oamenii nu vor respecta restricțiile impuse, măsurile restrictive ar putea rămâne singura soluție.
„Dacă suntem precauți, pandemia poate fi ținută sub control. Sunt convins că asta se va întâmpla, astfel încât Paștele să fie tradițional și să nu trebuiască să luăm măsuri restrictive. Pentru asta însă, toată lumea trebuie să înțeleagă riscul valului 3, iar regulile să fie respectate”, a spus Virgil Musta, la Digi24.
Restricții în toată Europa?
Totodată, șeful Secției de boli infecțioase de la Spitalul „Victor Babeș” din Timișoara a mai precizat că dacă regulile nu vor fi respectate, este posibil ca restricțiile să crească în toată Europa.
În ceea ce privește situația din spitalul din Timișoara, medicul susține că acesta este plin, iar imediat ce se eliberează un loc, alți pacienți așteaptă să fie preluați. El a făcut apel la populație să fie precaută și să urmeze toate sfaturile autorităților.
”Foarte probabil că dacă nu se respectă regulile, restricțiile vor crește ca în toată Europa care e aproape închisă din cauza presiunii mari pe sistemul de sănătate care e în majoritatea țărilor europene. Cred că nu e suficient să discutăm în spital, ci trebuie discutat în comunitate cu factorii de decizie.
Spitalul nostru e de nivel 1 și e plin, avem doar câteva locuri în care, imediat ce se eliberează, alți pacienți sunt preluați. Și spitalele suport au presiune. Să fim precauti și să acționăm corespunzător din timp”, a spus medicul.
Totul a început la 17 ani când am început facultatea de Psihosociologie. Mi-am dorit întotdeauna să le ofer celor din jur o claritate mai mare a lucrurilor care îi înconjoară, însă odată cu finalizarea studiilor mi-am dat seama că nu mă pot adresa unui număr atât de mare de persoane. Tocmai din acest motiv, am început programul de masterat din cadrul Facultății de Jurnalism, specializarea Managementul Instituțiilor Mass-media, loc unde am învățat cum să mă adresez unui număr mai mare de persoane și totodată cum să mă fac și auzită. Primul meu job a fost în cadrul publicației România Liberă, unde am lucrat în perioada programului de master timp de doi ani de zile. Aici m-am putut dezvolta, am putut scrie articole psihologice și nu numai. A fost ce mi-am dorit până la un momendat. A urmat apoi agenția de presă PS NEWS, iar în final am ajuns la Capital, un loc unde, spre deosebire de celelalte publicații pot fi abordate mai multe subiecte, de la mondene, lifestyle, până la politică și economică, lucru care mi-a lărgit orizonturile. Mă consider o persoană activă și dornică de noutate. Una dintre cele mai mari pasiuni ale mele este Kiteboarding-ul, un sport care antrenează atât psihicul cât și fizicul, un sport care mă ajută să creez să mă inspir și de asemenea, îmi dă vibrația pozitivă de care am nevoie. Pe lângă sporturile acvatice, am o pasiune și pentru domeniul auto, motiv pentru care, cele mai multe vacanțe din copilărie le-am petrecut în atelierul tatălui meu, învățând și ajutându-l cu tot ce avea nevoie. Viața însă, mi-a pregătit alte surprize plăcute.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.




