Autostrada A3 Suplacu de Barcău – Chiribiș, gata în 2026. Progres promițător pe lotul Suplacu de Barcău – Chiribiș al Autostrăzii A3

Autostrada A3 Suplacu de Barcău – Chiribiș, gata în 2026. Asociația Pro Infrastructură a făcut public, duminică seară, un raport optimist privind evoluția lucrărilor la sectorul de 26,35 kilometri dintre Suplacu de Barcău și Chiribiș, parte din Autostrada A3. Conform organizației, ritmul de execuție pe teren este unul satisfăcător, ceea ce alimentează așteptările ca termenul contractual de finalizare, stabilit pentru iulie 2026, să poată fi respectat.

După mai bine de două decenii de așteptări de la demararea lucrărilor de către Bechtel, o eventuală finalizare în termen ar fi un pas important pentru deblocarea acestei porțiuni critice de autostradă. Totuși, reprezentanții Asociației atrag atenția că mai există provocări majore în față, care vor necesita monitorizare atentă și implicare constantă.

”Rază de speranţă că mai scăpăm de un blestem. Chiar dacă mai sunt hopuri importante de trecut, tragem speranţe că Erbaşu îşi va respecta termenul contractual de finalizare, iulie 2026, pe cei 26,35 kilometri ai Autostrăzii A3 dintre Suplacu de Barcău şi Chiribiş. În scenariul pesimist ne apucă sfârşitul toamnei 2026, dar câteva luni în plus nici nu s-ar mai simţi după ce am aşteptat 21 de ani de la prima lopată dată de Bechtel”, au transmis, duminică seară, reprezentanţii Asociaţiei Pro Infrastructură.

a3 - Suplacu de Barcău şi Chiribiş
SURSA FOTO: news.ro

Progres vizibil pe teren

În teren, progresele sunt vizibile atât la nivelul terasamentelor, cât și în ceea ce privește structurile majore. O treime din traseu beneficiază deja de balast stabilizat și asfalt, iar lucrările la pilele viaductelor și pasajelor avansează într-un ritm bun. Cu toate acestea, anumite zone, precum sectorul de vest aflat în apropierea viaductului peste lacul Suplacu de Barcău, înregistrează întârzieri semnificative, dar există semne că situația începe să se redreseze.

Problemele principale semnalate includ incertitudinile legate de execuția elementelor structurale — pile și grinzi — până la turnarea plăcilor de suprabetonare, precum și lucrările complexe de consolidare și taluzare care absorb timp și resurse considerabile.

”Vedem balast stabilizat şi asfalt cam pe o treime din traseu, iar pilele viaductelor şi pasajelor înaintează bine. Încă sunt obstacole de depăşit: emoţii cu structurile (pile, grinzi) vor fi până când vedem plăcile de suprabetonare turnate, zona blocată la vest de viaductul peste lacul Suplacu de Barcău este evident întârziată, dar pare-se că uşor-uşor se dezmorţeşte, şi avem consolidări şi taluzări care mănâncă timp şi atenţie”, a mai transmis organizaţia.

Contractul a fost semnat în urmă cu doi ani

Contractul cu firma Erbaşu, care a preluat lucrările ca al patrulea antreprenor pe acest tronson, a fost semnat în noiembrie 2023 și prevede un interval de 6 luni pentru proiectare și 18 luni pentru execuție. Deși ordinul de începere a fost emis în martie 2024, aprobarea proiectului tehnic a venit cu întârziere, în decembrie 2024, iar ordinul efectiv pentru începerea lucrărilor a fost dat abia în ianuarie 2025. Aceste ajustări au recalibrat termenul final estimat pentru sfârșitul lunii iulie 2026.

Într-un scenariu mai pesimist, dacă apar noi obstacole, finalizarea ar putea fi amânată până spre sfârșitul toamnei 2026, însă după o așteptare de 21 de ani, câteva luni în plus nu ar fi atât de dramatice, spun cei din domeniu.

Asociația Pro Infrastructură rămâne vigilentă și optimistă, urmărind cu atenție fiecare etapă a proiectului, în speranța că acest tronson important din Autostrada A3 va deveni, în sfârșit, funcțional în termenul anunțat.