Primul computer Apple s-a vândut cu 174.000 de dolari
Apple I, unul dintre primele computere create de co-fondatorii Apple Steve Jobs şi Steve Wozniak într-un garaj din SUA, s-a vândut cu 174.000 de dolari la celebra casă de licitaţii Christie’s.
Computerul a fost cumpărat de Marco Boglione, 34 ani, om de afaceri şi colecţionar italian, care a licitat prin telefon. Acesta va plăti pe computer cu tot cu taxe 210.000 de dolari.
Boglione a primit pe lângă placa de bază, 8 KB de memorie, o mână de condensatori, conectori, cutia originală, manualul de utilizare şi o scrisoare semnată de Steve Jobs.
Introdus în anul 1976, Apple I se vindea fără carcasă, sursă de alimentare, tastatură sau monitor. Apple I a fost produs în 200 de exemplare și avea un preț de 666.66 dolari.
În prezent, pe piaţă se mai găsesc între 30 şi 50 de astfel de computere.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





