PNL, sigur de victorie. Virgil Popescu: Nu poţi fi preşedinte când încă iei lecţii de economie sau eşti copilul lui Putin
SURSA FOTO: Inquam Photos, George Călin
Virgil Popescu, fost ministru al Energiei, susține că Nicolae Ciucă este candidatul ideal pentru Președinția României. În opinia sa, contracandidații nu au pregătirea necesară pentru a conduce țara în contextul actual.
Virgil Popescu, fost ministru al Energiei și actual europarlamentar, a subliniat importanța candidaturii lui Nicolae Ciucă la Președinția României. În opinia sa, Ciucă este cel mai bine pregătit să conducă țara în aceste vremuri provocatoare.
PNL are cel mai bun candidat la preşedinţia României
Popescu a evidențiat realizările și pregătirea profesională a lui Nicolae Ciucă, afirmând că PNL dispune de cel mai potrivit candidat.
„PNL are şi cel mai bun candidat la preşedinţia României. Dacă facem o scurtă analiză a profilurilor candidaţilor vedem foarte clar că Nicolae Ionel Ciucă este cel mai bun viitor preşedinte al României.
Are o carieră profesională solidă, a fost şef de promoţie, a ajuns la cea mai înaltă treaptă, profesional vorbind, şi nu s-a dat în lături când a fost cazul să lupte”, menționează fostul ministru al Energiei.
Afirmând că Ciucă a fost șef de promoție și a ajuns la cea mai înaltă treaptă profesională, Popescu a subliniat că acesta a demonstrat abilități de lider în momente critice.
Virgil Popescu a mai declarat că:
„A fost un premier bun, care a trecut ţara prin crize succesive, războiul din Ucraina, peste care s-a suprapus criza energetică”
Nu poţi fi preşedinte când încă iei lecţii de economie
În același timp, Popescu nu a ezitat să critice contracandidații lui Ciucă, subliniind minusurile acestora în înțelegerea unor probleme fundamentale.
„Nu poţi fi preşedinte când încă iei lecţii de economie, când nu ştii care este rolul Turciei în NATO, când minţi că ai fost decreţel, când nu poţi clarifica relaţiile cu Moscova sau când eşti copilul lui Putin, care are interdicţie de a intra în Republica Moldova sau Ucraina”, a menționat Virgil Popescu.
Critica sa sugerează că abilitățile și cunoștințele necesare pentru a ocupa funcția de președinte sunt esențiale.
Mai mult, europarlamentarul a adăugat că unele dintre aceste persoane nu au capacitatea de a acționa eficient pe scena internațională, făcând referire la relațiile cu Rusia și la poziția strategică a României.
Românii vor alege cel mai competent candidat
Popescu a exprimat încrederea că românii vor alege cel mai competent candidat în viitoarele alegeri.
„Avem responsabilitatea de a păstra şi consolida parcursul democratic şi european al ţării noastre. Şi putem face asta acordând voturile noastre celor mai potriviţi candidaţi, pentru preşedinţia României şi pentru Parlament.”
Prin aceste declarații, Virgil Popescu își reafirmă sprijinul față de Nicolae Ciucă, indicând că liderul PNL este cel mai bine pregătit pentru a conduce România în aceste momente dificile.
Sunt jurnalist cu peste 18 ani de experiență în presa scrisă și online, specializată în realizarea de interviuri, reportaje și articole de actualitate. De-a lungul carierei, am colaborat cu mai multe redacții și publicații, printre care Orient Românesc, Termene.ro, Elita României, Timpul, Moldova Invest, Curentul Internațional, Revista Timpul, Webcultura, Lumina, Vrancea Media și platforma lui Stelian Tănase. Am abordat o gamă variată de subiecte - de la economie, politică și business până la cultură, educație și teme sociale -, punând accent pe documentarea riguroasă și pe prezentarea clară și echilibrată a informației. Pe lângă activitatea jurnalistică, am participat la evenimente culturale și editoriale naționale și internaționale, am realizat interviuri cu personalități din diverse domenii și am dezvoltat proiecte editoriale, educaționale și culturale proprii. Sunt autor și coautor al mai multor cărți de poezie și proză, precum și al unor proiecte de documentare rezultate în urma cercetării de teren, a experienței directe și a interesului constant pentru istorie, cultură și societate. Motto de viață: „Cum realizăm imposibilul? Cu entuziasm!” – Paulo Coelho
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





