NVIDIA finalizează achiziţia companiei Icera

NVIDIA finalizează achiziţia companiei Icera
Publicat de CAPITAL la 14 iunie 2011, 17:49

NVIDIA anunţă finalizarea achiziţiei companiei Icera, lider în realizarea de modem-uri wireless 3G şi 4G pentru telefoane mobile şi tablet PC-uri, pentru suma de 367 milioane de dolari.

Icera devine, astfel, o subsidiară a companiei NVIDIA, operând sub marca comercială, Icera.

Prin adăugarea companiei Icera, NVIDIA oferă cele două procesoare principale disponibile în smartphone-uri – procesorul destinat aplicaţiilor, care vine în forma superchip-ului NVIDIA Tegra şi procesorul destinat transmisiunilor wireless, bazat pe tehnologia Icera.

Combinarea celor două tehnologii le va permite clienţiilor OEM să îşi îmbunătăţească timpul de realizare a produselor, în acelaşi timp permiţându-i companiei NVIDIA să-şi dubleze oportunitatea realizării de venituri pe segmentul dispozitivelor mobile.

Informații articol
Etichete:
Publicat în: Info util
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.